Namo karkasas

7555
Namo karkasas
1.3 (26.67%) 3

Karkasas – svarbiausias namo struktūros elementas, nuo kurio priklauso pastato ilgaamžiškumas, stiprumas, patvarumas. Lygiai taip pat svarbu gerai jį sumontuoti, kadangi nuo to priklauso, kokia bus namo eksploatacija.

Jeigu rūsio perdanga medinė, namo karkaso montavimas pradedamas nuo grindis laikančios konstrukcijos įrengimo, t.y. medinio perdengimo. Jis metalinėmis detalėmis yra tvirtinamas prie gulekšnio, o šis inkariniais varžtais prie pamatų. Gulekšnis yra gaminamas iš ilgaamžės medienos rūšies, pavyzdžiui, raudonmedžio. Jeigu pamatų paviršius nėra horizontalus, jį būtina išlyginti betonu, jeigu sluoksnis pakankamai storas, arba cemento skiediniu, jei jis nedidelis. Gulekšnis turi būti pritvirtintas taip, kad netrukdytų išorės apdailai, papildomo izoliacinio sluoksnio įrengimui. Po gulekšniu būtinai turi būti įrengta horizontali hidroizoliacija, o pats gulekšnis (beje, kaip ir visos kitos medinės pastato konstrukcijos) impregnuotas medžiagomis, apsaugančiomis nuo puvimo bei degimo.

Medinio perdengimo sijos, tvirtinamos prie gulekšnio, yra naudojamos tada, kai atstumai tarp laikančių sienų yra palyginti dideli. Dažniausiai naudojamos ištisinės arba klijuotos (gali būti sukaltos) sijos. Jei sijos galas yra įleistas į pamate padarytą ertmę, jis būtinai turi būti padengtas apsaugine danga, o tarp pamato ir sijos paliktas oro tarpas medžio ‘’kvėpavimui’’. Sija jungiama su gulekšniu metaline plokštele.

Jeigu atstumai tarp sienų nėra dideli, patogiau naudoti ilginių konstrukcijas. Ilginiai dažniausiai yra vientisa medinė konstrukcija, išdėstyta tankiau negu sijos. Pamatų išoriniu perimetru šios konstrukcijos yra sujungiamos taip vadinamu išoriniu ilginiu. Be to, bendro visų ilginių darbo užtikrinimui yra naudojami horizintalūs ryšiai, išdėstyti pagal konstrukcinius reikalavimus. Pastarieji gali būti tiek mediniai, tiek metaliniai. Patartina ilginius ar sijas išdėstyti taip, kad medienoje esantys defektai (plyšiai, šakos) būtų jų viršutinėje dalyje.

Įrengus medinį perdengimą, sienų karkaso įrengimo patogumui tikslinga sumontuoti juodgrindes. Geriausiai tinkanti medžiaga joms – drėgmei atspari, maždaug 18cm storio fanera arba OSB plokštė. Prieš tvirtinant fanerą, sijų viršų patartina padengti specialiais klijais, kad išvengtume grindų girgždėjimo.

Sumontavus grindis laikančią konstrukciją, pradedamas montuoti sienų karkasas. Jį sudaro tašai 50x100mm arba 50x150mm, bei metaliniai arba mediniai tarpusavyje susikertantys ryšiai. Medinis karkasas susideda iš vertikalių ir horizontalių elementų. Vertikalūs elementai – spyriai – yra išdėstomi kas 0.5m, o jų ilgis maždaug atitinka patalpos aukštį. Sienų segmentai montuojami ant pirmo aukšto grindų, po to pakeliami ir užtvirtinami. Konstruojant karkasą, yra paliekamos angos langams bei durims, taip pat, pažymimos vietos vidinėms sienoms. Jeigu konstruojamas išorinės sienos karkasas, tai kraštinis spyris (vienos iš susikertančių sienų) turi būti sudarytas iš dviejų tašų, sujungtų trimis, maždaug 30cm kaladėlėmis. Tai daroma, siekiant išvengti šalčio tiltelių. 6m ilgio sieną gali montuoti trys žmonės. Naudojantis laikinais ryšiais, išdėtytais statmenai ir išilgai sienai, yra fiksuojama jos padėtis gulsčiuku ir virve. Tokiu būdu sumontuojamos visos namo sienos, ir, įsitikinus, kad jų padėtis teisinga, tarpusavyje sutvirtinamos vinimis. Jeigu pastatas yra dviejų aukštų, tai, įrengus tarpaukštinį perdengimą pagal anksčiau pateiktą metodiką, yra konstruojamos ir montuojamos antro aukšto vidaus ir išorės sienos, o po jų, lubas laikantys ilginiai.

Paskutinis karkaso montavimo etapas – stogo konstrukcija. Pagrindiniai stogo apkrovą perimantys elementai yra gegnės. Jų skerspjūvis priklauso nuo atstumo tarp atramų.

Jeigu Jūsų namas yra be mansardos, patogu naudoti medines stogo santvaras. Jos gana paprastai ir greitai sukonstruojamos tiek gamykloje, tiek statybos aikštelėje. Tam naudojami mediniai strypai bei specialūs metaliniai andėklai jų sujungimui. Santvaros patogios ir todėl, kad jų apatinė juosta gali tarnauti kaip lubas laikanti konstrukcija.

Parengė

„Bukra :: Individualūs Namai“
UAB Gamija www.bukra.lt

DALINTIS

KOMENTUOTI