Modulinis gyvenamasis namas

2044
Modulinis gyvenamasis namas
Modulinis gyvenamasis namas
5 (100%) 2

Namas keturių asmenų šeimai už 72 tūkst. eurų: jums atveža atskirų kambarių modulius, o visą namą susidėlioti galite taip, kaip jums patinka.

Jums į sklypą atvežami atskirų kambarių moduliai, o visą namą galite konstruoti įvairiai, atsižvelgiant į infstruktūros įvadus, orientaciją pasaulio šalių atžvilgiu ar kitus kriterijus. Tokią individualių namų statybos ateitį mato įmonė, gaminanti modulius įvairios paskirties pastatams ir rengianti tarptautinius architektūrinius konkursus.

„Užduotis mūsų tradiciniam architektūriniam modulinių pastatų konkursui formuojame pagal laikmečio aktualijas. Baigiasi laikai, kai statantis namą žmogus ieškojo statybininkų, beje, jų šiais laikais ne taip paprasta rasti, kai pats pirkosi statybines medžiagas ir leido laiką statybvietėje organizuodamas „brigados“ darbą. Dabar tam niekas  neturi nei sąlygų, nei laiko. Nelieka ir poreikio, nes už tuos pačius pinigus galima gauti kokybiškesnį ir greitesnį rezultatą“, – sako bendrovės „Ryterna modul“ vadovas Andrius Orlovas.

Reaguodama į besikeičiančią rinkos situaciją, įmonė gerokai pakeitė tradicinio modulinių pastatų architektūros konkurso sąlygas.

Kasmetinis „Ryterna modul“ modulinių namų tarptautinis konkursas šiemet buvo organizuotas jau šeštą kartą. Šį sykį architektams buvo iškelta labai konkreti užduotis.

Šeimos namas priemiestyje

Šiemet modulinių namų konkurso dalyviai turėjo suprojektuoti šeimos namą priemiestyje. Konkursas taip ir pavadintas:  „Architektūrinis iššūkis 2019. Šeimos namas priemiestyje“. Užduotis labai praktiška ir konkreti: 12-os arų priemiesčio sklype suprojektuoti namą 4-ių asmenų šeimai, kurios visi nariai turi skirtingus pomėgius. Namas turi būti iš modulinių segmentų, kuriuos į sklypą būtų galima atvežti sunkvežimiu.

Architektams buvo pateikti sklypo Vilniaus priemiestyje tikslūs išmatavimai, topografinė nuotrauka ir šeimos portretas: vidurinės klasės šeima, kurios pajamos – 3000 eurų per mėnesį. Tėvas – Petras, jo žmona Liza 34 metų, vaikai Jonas – 7 metų ir Alisa  – 2,5 metų.

Sklypas namo statybai
Sklypas namo statybai

Petras dirba vidutinio lygio vadovu tarptautinėje kompanijoje, laisvalaikiu mėgsta aktyvų gyvenimo būdą: keliauti dviračiu, plaukti baidare, apsistoti kempinguose. Šaltuoju metų laiku  lankosi sporto klube ir pluša treniruoklių salėje, tačiau jo pomėgis DIY projetai – jis mėgsta meistrauti, ką nors pats pasidaryti. Norėtų gyventi kuo arčiau gamtos.

Liza augina vaikus, rūpinasi šeimos ūkiu ir dirba namuose – kuria grafinį dizainą. Tai reiškia, kad retsykiais verslo susitikimus jai tenka organizuoti namuose. Ji yra pagrindinis žmogus namuose ir lemiami sprendimai priklauso jai. Laisvalaikiu ji irgi mėgsta aktyvų gyvenimo būdą, mėgsta užsiimti rankdarbiais, nenorėtų gyventi toli už miesto ribų.

Jonas –  ekstravertas ir hiperaktyvi asmenybė, nuolat stengiasi patikrinti, kas leidžiama ir kas ne, ribas. Jis – klasės lyderis, tačiau namuose jis jaučiasi užgožtas sesers, kuriai tenka daugiau dėmesio.

Alisa – rami intravertė, visada stengiasi būti šalia mamos ir būti panaši į ją. Tai reiškia, kad mamai tenka suktis iš padėties, kai  į namus ateina verslo partneriai ar užsakovai.

Sklypas, kurį šeima nusipirko namui yra 20 km nuo miesto centro, 15 min. kelio nuo Jono mokyklos. Kai šeima pirko sklypą, aplinkui buvo pievos, matėsi miškas.

Buvusios ganyklos tampa individualių namų kvartalais

Dabar aplinkiniai sklypai sparčiai užstatomi, natūralios gamtos vis mažėja, juos jau supa kaimynų namai. Petras dėl to nėra labai laimingas, bet Liza greitai rado kalbą su kaimynais ir užmezgė verslo ryšių.

Šeimos transportas – 2 automobiliai (hečbekas – įmonės automobilis ir 2015 m. vidurinės klasės lizinguojamas visureigis), dar yra Petro motociklas.

Šeima  pasirengusi išleisti namui apie 72 000 Eur, prireiks banko paskolos. Bankas apskaičiavo, kad 20 metų jie mokėtų apie 300 Eur per mėnesį.

Ypatingų reikalavimų namui šeima neturi, bet pageidauja, kad visi šeimos nariai turėtų erdves, kur galėtų realizuoti savo pomėgius: vaikai – atskirus kambarius, Liza – darbo vietą, kad būtų garažas automobiliui ir motociklui. Namo architektūra gali būti tradicinė, gali būti moderni, stogas šlaitinis arba plokščias, namas vieno arba dviejų aukštų. Užstatymo plotas neturėtų viršyti 50 proc. sklypo ploto. Pageidautina, kas namo išlaikymo išlaidos  būtų kuo mažesnės, reiškia, jis turi būti energiškai efektyvus, šildymas, karšto vandens ruošimas turėtų būti iš atsinaujinančių energijos šaltinių. Savaime aišku, visa tai turi tilpti į biudžetą.

Uždavinys, atrodytų, paprastas. Bet taip atrodo tik iš pirmo žvilgsnio.

Kokį šeimos namą pasiūlė architektai?

Šeimos namo priemiestyje architektūriniame konkurse dalyvavo 78 architektai ir jų komandos iš 27 šalių. Kadangi namas modulinės konstrukcijos, buvo nurodyti modulio išmatavimai: vieno modulinio segmento matmenys neturi viršyti 10 m ilgio, 4 m pločio ir 3,1 m aukščio, bet gali būti mažesni.

Vienas iš ankstesnių konkursų nugalėtojų, dabar – žiuri komisijos narys, architektas Donatas Česiulis mano, kad „užduotis buvo sunki iš techninės pusės, nes būstas ekonominis ir teikiant pasiūlymą reikėjo ieškoti inovatyvių ir originalių idėjų bei erdvinių sprendimų neviršijant ekonominio biudžeto. Nepaisant to, užduotis buvo labai įdomi, nes ji turėjo daug panašumų su projektavimo procesu realiame gyvenime, kuriame svarbu ne abstraktus užsakovas, bet konkrečių žmonių asmeniniai poreikiai. Kita vertus, konkursas yra labai palanki terpė spręsti sudėtingas architektūrines problemas, nes jo formatas neįpareigoja dalyvių sukurti konkretaus produkto ir leidžia laisviau pažvelgti į problemą bei pasiūlyti netradicinių sprendimų“.

Žiuri komisija pirmąją vietą skyrė Giacomo Caputo – architektui kilusiam iš Italijos, dabar dirbančiam Vokietijoje, pasiūliusiam projektą „Vieni namai iš septynių namų“ (angl. Seven Houses – One Home). Architektas sukonstravo individualų namą iš trijų 3×9 m ir keturių 3×6 m modulių, kurių išdėstymas gali būti įvairus.

namo moduliai
Septynių modulių erdves į visumą galima jungti įvairiai, atsižvelgiant į poreikius ir situaciją.

„Pirmoji vieta skirta autoriui, kuris pasiūlė labai stiprią namo erdvinę koncepciją. Ji tiesiogiai siejasi su konkurso užduotyje pateiktu šeimos aprašymu, kuriame dominuoja individualios asmenybės, pasižyminčios skirtingu profesinio ir asmeninio gyvenimo ritmu. Kiekvienam šeimos nariui skirti individualūs namo tūriai tarpusavyje sujungiami bendromis svetainės, valgomojo ir virtuvės erdvėmis. Namo planinė schema yra ne tik inovatyvi, bet ir racionali“, – mano architektas D. Česiulis.

Visi žiuri komisijos nariai pastebėjo, kad projekto autorius skrupulingai atsižvelgė į konkurso sąlygas, sukurdamas atskiras erdves ir jų jungiamąją grandį. Be to, modulinis namas ateityje gali būti transformuojamas, padalinamas

„Radus šį konkursą man buvo puiki proga tęsti savo tyrimus būsto tema. Ypač įdomi buvo galimybė dirbti konkrečių vartotojų reikmėms, atsižvelgiant į tikros vietos klimato ir aplinkos ypatybes“, – apie savo konkursinį darbą kalbėjo Giacomo Caputo.

Antroji vieta paskirta taip pat architektui iš Italijos, kuris pristatė projektą „Vila“ (angl. Villa), autorius – Giuseppe Mecca. Jis mano, jog modulinė statyba yra vienas iš geriausių būdų realizuoti tikrai tvarius pastatus – juk modulius galima perkelti, transformuoti, galima keisti jų paskirtį. Šis architektas savo projekte įdomiai panaudojo modulių lankstumą, pasiūlęs trikampės formos būstą, kurio viduryje formuojamas uždaras kiemas.

Trikampio formos modulinis namas
Trikampio plano namas su vidiniu kiemu

Trečios vietos laimėtojai – architektų iš Bulgarijos Vladimir Enchev ir Toska Kalinova darbas „Bonbon“. Žiuri komisijos nuomone, jų darbas atstovauja racionalumą, aiškumą, paprastumą, atitinka laiko patikrintą klasikinę būsto schemą. Tūriai tradiciniai, lauko fasadų ir vidaus apdailai architektai siūlo modulinei statybai nebūdingą plytų apdailą, kuri tarsi atsveria modulių baimę.

Modernus modulinis namas
Iš modulių pastatytas klasikinis modernus namas

Žiuri nuomone, pirmųjų vietų laimėtojai pasiūlė įdomius architektūrinius sprendimus, kurie užmiesčio namui sukuria papildomą pridėtinę vertę, surado alternatyvą tipinei ekonominei architektūrai.

Modulinis namas – ateitis

Žiuri komisijos nariai, paklausti, ar modulinė statyba taps privačių namų statybos būdu, mano, kad tai priklausys tiek nuo visuomenės požiūrio, tiek nuo statytojų.

„Ypatingai džiugu, kad komercinė įmonė rodo dėmesį, kūrėjams, architektūrai, dizainui. Tai požymis, kad šioje srityje galime pasiekti kokybės, tuo pačiu ir teigiamo visuomenės požiūrio. Beje, vienas iš 2016 metų modulinių restoranų konkursui pasiūlytų projektų buvo įgyvendintas – mano nuomone, architektui tai daugiau nei prizas“, – sakė žiuri komisijos narys architektas Kęstutis Vaikšnoras.

Architektas D. Česiulis mano, jog „realu tikėtis kad priemiesčių ir užmiesčių namų statyba ir ateityje sudarys didelę dalį statybų sektoriaus veiklos. Ekonominės architektūros kontekste projektavimo ir statybos praktika šiuo metu yra labai nusistovėjusi, daugelis sprendimų yra standartizuoti ir universaliai pritaikomi, bet nekuriantys didelės vertės. Tuo tarpu statyba iš modulinių segmentų reikalauja naujų įgūdžių tiek iš projektuotojų, tiek iš statybininkų, ypatingo preciziškumo ir kruopštaus planavimo. Dėl to manau, kad tokios statybos namų ateitis visų pirma priklausys nuo užsakovų noro ir keliamų reikalavimų galutinio rezultato kokybei“.

Ryterna modulASA.LT informacija, „Ryterna modul“ iliustracijos

DALINTIS

KOMENTUOTI