Medienos dažymas
Atnaujinta: 2022-12-07

Dažai grupuojami pagal daugelį kriterijų, viskam ir visur tinkamų dažų nėra. Netgi tikslios paskirties dažai vidaus medienai skiriami į dažus grindims, laiptams, baldams, stalviršiams, terasoms, yra atskiri dažai langams, durims ir kt. Ką tai duoda?

Medienos apsaugos priemonių ir dažų vidaus darbams prireikia tiek naujai statant, tiek remontuojant – tai grindų dažymas, laiptų, medienos plokščių, medinių lentų ir dailylenčių, terasos lentų dažymas ir kt. Kokius dažus naudoti, kad medienos paviršiai būtų gražūs ir ilgalaikiai?

Kaip rasti gerus dažus

Jeigu  atsidarysite internetinės dažų parduotuvės svetainę, akys apraibs nuo dažų gausos ir tikrai pasimesite, o jeigu užeisite į statybinių medžiagų prekybos centrą – greičiausiai nusipirksite ne visai tinkamus dažus. Dėl labai paprastos priežasties – į prekybos centrus patenka daugiausia vidutinio lygio, universalesni dažai, paprasčiau sakant tokie, kuriuos greičiausiai išperka.

Jei reikia kokybiškų medienos dažų vidaus darbams, tokių ieškokite specializuotose parduotuvėse – nesvarbu, internetinėse ar fizinėse. Svarbiausia yra tiksli dažų paskirtis, ir gamintojo kompetencija. Nėra viskam ir visur tinkamų dažų, o jei tokius rasite, rezultatas džiugins neilgai.

Dažai yra sudėtingas dirbtinių ir natūralių medžiagų mišinys,  kurio svarbiausi komponentai yra rišiklis ir skiediklis. Rišikliams naudojami natūralus augaliniai aliejai arba naftos perdirbimo produktai,  skiedikliu arba tirpikliu tarnauja vanduo arba vaitspiritas (gali būti ksilolas, butanolis). Pagal rišiklio medžiagą dažai skirstomi į akrilinius, lateksinius, vinilinius, poliamidinius, poliesterinius, uretaninius, gliftalinius ir kt. Rišikliai sujungia pigmento ir kitas sudėtines dažų daleles ir sudaro ploną plėvelę, kuri stipriai laikosi ant nudažyto paviršiaus.

Pagal skiediklio medžiagą dažai klasifikuojami į vandeninius ir nevandeninius.

Visa kita dažų sudėtyje yra priedai: spalvos pigmentai, užpildai, gerinantys sukibimą ir formuojantys plėvelę, stabilizatoriai, priedai takumui, klampumui, blizgiam ar matiniam paviršiui išgauti, saugantys nuo blukimo, senėjimo, reguliuojantys elastingumą ir kitokie.

Kokie ir kiek naudojama priedų – kiekvieno gamintojo pasirinkimas, priklausomai nuo dažų paskirties. Pigiuose dažuose tokių priedų bus minimaliai arba jie bus universalūs, todėl dažai pigesni. Solidūs ir patikimi gamintojai turi savo laboratorijas, naudoja priedus, dėl kurių dažų savybės maksimaliai atitinka konkrečią paskirtį. Savo vardą branginantys dažų gamintojai stengiasi maksimaliai pateisinti vartotojų lūkesčius, naudodami tiksliai atrinktus priedus, kuriuos, beje, dažniausiai laiko paslaptyje.

Būtent dėl maksimalaus atitikimo paskirčiai bei vartotojų poreikiams  Vokietijos „Remmers GmbH“ gamintojo produktai pelnė aukšto lygio dažų reputaciją. Visos „Remmers“ medienos apsaugos priemonės yra ypatingai tikslios, pritaikytos elsploatavimo sąlygoms ir paviršiams.

 

Remmers-GmbH-laboratorija
„Remmers GmbH“ laboratorija.

Pavyzdžiui,  „Remmers“ turi medienai ir medienos plokštėms skirtą užpildantį gruntą Aqua PF-430. Gruntas-užpildas suformuoja storą sluoksnį, kuris padengia medienos nelygumus, šakas, yra lengvai šlifuojamas. Medienos užpildas skirtas tarpiniam sluoksniui, kuris įgalina ne tik tolygiai dažais padengti gaminius, bet ir izoliuoja iš medienos plokščių išsiskiriančias formaldehido daleles, taip prisidėdamas prie patalpų oro gerinimo. Įdomu, ar mūsų baldų gamintojai naudojasi tokiu išradimu? Tą darydami turėtų svarų argumentą pirkėjams, kurie ieško baldų, neišskiriančių kenksmingų formaldehidų.

 

medienos gaminiai
Medienos gaminiai, padengti vandens pagrindo Remmers 1K Aqua PF-430 gruntu-užpildu, prisideda prie patalpų oro gerinimo, tai patvirtinta bandymų instituto laboratorijoje.

Dažai medienai be kenksmingų priedų 

Pasaulyje ir ES šalyse jau seniai susirūpinta sveikesne aplinka, ne veltui yra paskelbta ES žaliojo kurso strategija. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad dažų gamintojams tai misija neįmanoma – juk jie naudoja daugybę cheminių medžiagų. Tačiau taip atrodo tik neįsigilinus. Gerų ir aplinkai draugiškų dažų sudėtyje rasite lyg ir visai su dažų atsparumu ar ilgaamžiškumu nieko bendro neturinčių natūralių sudėtinių dalių: sėmenų aliejaus, kreidos, kazeino, bičių produktų ir kt. „Remmers“ medienos dažų ir lazūrų gamintojai sako, kad tokie produktai buvo naudojami  jau  vikingų laikais, pavyzdžiui,  - medinių valčių impregnavimui, ir puikiai atlaikė vandens poveikį.  Sujungę seniausių laikų patirtį su šiuolaikinėmis technologijomis „Remmers“ sukūrė EKO produktų liniją, kurios gaminiai turi net po kelis aplinkai draugiškų gaminių ženklus:

medienos-apsaugos-priemoniu-naturalumo-zenklai
Pagrindiniai „Remmers“ medienos apsaugos priemonių natūralumo ženklai.

EN71-3 ženklas reiškia, kad produktas atitinka Europos standartą EN71-3 ir yra nekenksmingas aplinkai, tinkamas vidaus apdailai: medinėms sienoms, luboms, durims, baldams, net vaikų žaislams dažyti.

Ecolabel - ES ekologinis ženklas suteikiamas tiems produktams, kurie atitinka Europos Komisijos nustatytus ekologijos kriterijus, apimančius daugelį sričių: nuo naudojamų cheminių medžiagų koncentracijos ribojimų iki etiketėje pateikiamos informacijos vartotojui ir pakuotės bei atliekų perdirbimo.

LOJ ženkliukas žymi itin mažą LOJ - lakiųjų organinių junginių kiekį dažuose. Tai reiškia, kad produktas draugiškas (nekenksmingas) aplinkai.

Vegan ženkliukas reiškia, kad dažų sudėtyje nėra gyvūninės kilmės priedų.

Nekenksminga bitėms  ženklas rodo, kad su tais dažais galima dažyti bičių avilius. Dažai pagaminti vandens bei įvairių aliejų pagrindu.

 „Remmers“ lauko ir vidaus medienos dažai Öl-Farbe Eco buvo testuoti ne tik standartiniais metodais, bet ir išbandyti bičių aviliuose, nes šie vabzdžiai yra ypatingai jautrūs cheminėms medžiagoms. Pasirodė, kad bitės vienodai rinkosi tiek neapsaugotos medienos, tiek „Remmers“ dažais dažytus avilius.

 

naturaliu-alieju-ir-vandens-pagrindo-medienos-dazai
Natūralių aliejų ir vandens pagrindo Remmers lauko ir vidaus medienos dažai buvo patikrinti nudažius bičių avilius.

Visi šio gamintojo produktai, kurie skirti vidaus apdailai, yra draugiški aplinkai ir savo sudėtyje kenksmingų medžiagų arba neturi, arba turi itin minimalų kiekį. Visi vidaus dažai sukurti natūralių žaliavų pagrindu (vanduo, aliejai, vaškai ir pan.). Dėl natūralių rišiklio medžiagų tokie dažai puikiai tinka vidaus medienai

Vaško lazūra vidaus medienai 

Vienas iš populiarių „Remmers“ vidaus medienos apsaugai skirtų priemonių – Wohnraum-Lasur, vandens pagrindo vaško emulsija, gaminama iš vaško, natūralių dervų ir linų sėmenų aliejaus, skiedžiamų vandeniu.

Lazūros ypatybė ta, kad ja padengta mediena įgauna atspalvį, bet spalva nepaslepia medienos rašto, medienos tekstūra lieka matoma. Tai tarsi skaidrūs permatomi dažai, kurie apsaugo medieną ir išryškina jos grožį. Medienos lazūra tinkama visiems mediniams paviršiams patalpų viduje: sienoms, luboms, baldams, durims, kaip pigmentinis gruntas tinka laiptams ir parketui. Taip pat medienai padidintos drėgmės patalpose – vonioje, virtuvėje.

 

vasko lazura
Vaško lazūros pasirinkimas – iš aštuonių atspalvių. Lazūra yra pusiau skaidri ir padengia medieną suteikdama spalvą, bet nepaslėpdama medžio faktūros.

Matinės lazūros spalvos nepaslepia natūralios bet kurios rūšies medienos išvaizdos  ir leidžia medžiui kvėpuoti, bet apsaugo nuo UV spindulių, drėgmės poveikio.

Lazūra dengiama voleliu, teptuku arba purkštuvu dviem plonais sluoksniais ant nušlifuoto paviršiaus. Antras sluoksnis dengiamas palikus pirmąjį išdžiūti per naktį, lazūros kvapas malonus ir nestiprus. Prieš dengiant antrą sluoksnį pirmas pašiaušiamas su šlifavimo kempine arba nestambiu P 240-320 numerio šlifavimo popieriumi. Džiūvimo laikas priklauso nuo medienos rūšies. Vidutiniškai dviem sluoksniais padengti medienos paviršiai išdžiūsta per 4 valandas tiek, kad prie jų nebelimpa dulkės, juos galima liesti. Pilna apkrova galima po savaitės.

 

auksciausias-medinis-pastatas
Medienos apsaugai aukščiausiame mediniame 24 aukštų (75 proc. konstruktyvo iš medienos) „HoHo“ biurų ir butų pastate Vienoje buvo naudoti „Remmers“ produktai. Šis pastatas laikomas tvarios medinės architektūros pavyzdžiu.

Vaškas–alyva medinėms grindims ir laiptams

Kas turi medines grindis žino, kad dėl įsigeriančio purvo jas tenka nuolat šveisti, tas darbas nėra iš tų, kurie teikia malonumą. Jei medienos grindys nuteptos vaško alyva Hartwachs-Öl, grindų valymas tampa daug lengvesnis.  Speciali medinių grindų ir laiptų alyva  giliai įsigeria į medieną ir suformuoja nematomą bei ploną apsauginį sluoksnį, atsparesnį trinčiai, nešvarumams.

 

mediniu-grindu-apsaugos-priemone
Vaško ir alyvos pagrindo medinių grindų apsaugos priemonė sukuria purvą ir nešvarumus atstumiantį paviršių, kurį daug lengviau valyti nei neapdorotas grindis.

Hartwachs-Öl alyva tinka visiems vidaus medienos paviršiams – bet kuriai medienos rūšiai, kamštinei dangai, medienos plokštėms, laiptams, baldams. Alyvuotas paviršius tampa daug atsparesnis, netrūkinėja ir neskilinėja, atsparus cheminėms medžiagoms.

Alyva bespalvė, dengimo metu juntamas kvapas gana švelnus, padengti paviršiai įgauna matinį šviežios medienos vaizdą.

Alyvos išeiga priklauso nuo medienos rūšies ir galutinio šlifavimo. Vidutiniškai 2,5 litro pakanka 83 m² ploto padengimui vienu sluoksniu. Alyva tepama voleliu arba teptuku, dviem sluoksniais, antrą sluoksnį galima tepti po pirmojo džiūvimo per naktį. Dviem sluoksniais nuteptą paviršių po 6 valandų jau galima liesti, prie jo nebelimpa dulkės, per savaitę suformuoja visiškai atsparus apsauginis vaško sluoksnis.

Ta pačia alyva nesudėtinga atnaujinti nusidėvėjusias, ištryptas grindų vietas ir sulyginti viso grindų ploto spalvą. Taip pat alyva tinka medinių baldų atnaujinimui - nušlifavus visą paviršių ir dėmėtas, nešvarias vietas, baldams galima suteikti naują išvaizdą.

Lakas medinėms grindims ir laiptams 

Laiptai – tai vieta, kuri intensyviai ir kasdien naudojama. Nudažius medinius laiptus trinčiai neatspariais dažais ar laku, labai greitai jų viduryje pasimatys nutrintas takas, kuris interjerui grožio nesuteiks.

 

laiptu-apsauga
Norėdami apsaugoti laiptus kai kas jų viduryje tiesia kilimėlius ar integruoja kitas medžiagas, bet tai nėra  teigiamas sprendimas interjero vientisumui.

Todėl verta laiptų medieną padengti tokiu laku, kuris yra tvirtas, greitai nenusitrins ir kurį lengva atnaujinti. “Remmers“ turi specialų laiptams ir parketui skirtą vandens pagrindo laką Treppen- & Parkettlack. Juo galima dengti laiptus, parketlentes, kamštinio medžio grindis, baldus, vidaus duris, medienos plokštes. Lakas yra bespalvis, gali būti blizgus arba matinis, ant medienos paviršiaus sudaro tvirtą atsparią plėvelę, nuo kurios lengvai valosi dulkės ir purvas.

 

parketo-lakas
Specialus „Remmers“ parketo ir laiptų lakas saugo laiptų ir grindų medieną nuo nusitrynimo, drėgmės poveikio.

Treppen- & Parkettlack lakas dengiamas dviem arba,  norint itin tvirto paviršiaus – trimis sluoksniais, voleliu arba šepečiu, išeiga – apie 100-120 ml/kv.m.  Užtepus pirmą sluoksnį, dėl geresnio sukibimo ir geresnės medienos paviršiaus apsaugos, prieš tepant antrą sluoksnį rekomenduojama paviršių lengvai pašiurkštinti 240-320 numerio švitriniu popieriumi.

Medinės grindys ir laiptai apsaugoti šiuo laku yra atsparūs mechaninei trinčiai, cheminėms priemonėms, į tokias grindis neįsigeria vanduo. Kad kuo mažiau abrazyvinių dalelių, pavyzdžiui, smėlio, būtų trinama ant grindų ar laiptų, rekomenduojama kas keletą dienų grindis nuvalyti drėgna šluoste, galima naudoti specialią „Remmers“ lakuotų grindų valymo priemonę.

Primename, kad idealus kambario klimatas žmonėms ir medinėms grindims yra kambario temperatūra 20 - 23 ° C, o santykinė drėgmė – 50 proc. Mažesnė oro drėgmė skatina medienos susitraukimą ir padidina plyšių susidarymo riziką. Aukštesnis drėgmės lygis rizikingas dėl medienos išbrinkimo. „Remmers“ medienos apsaugos priemonės šį pavojų sumažina ir leidžia natūraliu medienos grožiu džiaugtis ilgus dešimtmečius.

Parengta pagal „Remmers Baltica“ informaciją, gamintojų ir ASA.LT nuotraukos

www.remmers.lt

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Panašūs straipsniai

Laminuotos dailylentės

Geriausia laminuota dailylentė, laminuotų dailylenčių montavimas

Grindų įrengimas

Grindys ant grunto, juodgrindės, plėvelės naudojimas grindų konstrukcijoje, grindų šiltinimas, armavimas, betonavimas, grindų dangos.

Markizių montavimas

Markizės, markizių pasirinkimas, markizių tvirtinimas, audiniai markizėms, markizių valdymas

Vonios kambario įrengimas

Vonios kambarys, kaip įrengti vonios kambarį, vonios kambario planavimas, vonios kambario dizainas, vonios kambario hidroizoliacija, santechnika vonios kambariui, dušo kabinos montavimas

Sausų grindų įrengimas

Sausos grindys, grindų elektriniam ir infraraudonajam šildymui įrengimas, A++ klasės grindų įrengimas

Statybinis gruntas

Gruntas statyboms, kaip pasirinkti tinkamą gruntą, pagrindo paruošimas gruntavimui, gruntas ant skirtingų medžiagų

Grindų šiltinimas

Grindų apšiltinimo įrengimas, grindų šiltinimo įrengimas, polistireninis putplastis grindų apšiltinimui, betonuojamų grindų šiltinimas,

Hidroizoliacija vonios kambaryje

Vonios kambario hidroizoliacija, hermetikai ir hidroizoliacinės juostos grindims, kaip hidroizoliuoti vonios grindis

Fasado apdaila

Tinkas fasadams, dažai fasadams, tinkuojamų fasadų apdaila, vėdinamo fasado apdaila, lanksčios plytelės fasadams, mediniai fasadai, jo apsauga, dažymas

Svetainės įrengimas

Kaip įrengti svetainę, svetainės projektas, medžiagos ir darbai svetainės apdailai, svetainės sienos, svetainės grindys, svetainės apšvietimas

Virtuvės įrengimas

Kaip įrengti virtuvę, virtuvės išplanavimas, virtuvės dizainas, virtuvės baldai ir įranga, virtuvės plautuvės ir maišytuvai, gartraukiai

Vidaus apdaila

Vidaus apdailos planavimas, svetainės, virtuvės ir kitų patalpų dizainas, Tinkavimas, gipskartonio montavimas, gruntavimas, glaistymas, dažymas, vidaus durys, tapetavimas, apdaila akmeniu, grindų įrengimas

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: