Linoleumas

13797
Linoleumas
4 (80%) 3

Dažniausiai žmonės painioja linoleumą su kitomis grindų dangomis. Linoleumas yra gaminamas tik iš natūralių medžiagų.
Deja, jo pavadinimas tapo bendriniu ir taip vadinamos nieko bendro su linoleumu neturinčios polivinilchlorido (PVC) grindų dangos. Iš klausimo matyti, kad būtent tokią dangą žmonės buvo pasikloję prieš 15 metų. Jei nusidėvėjimui atsparus sluoksnis buvo tik 0,1 mm, nieko nuostabaus, kad žmonės nori mesti ją lauk. Jei jie būtų pasirinkę didesnio atsparumo (0,2-0,3 mm) sluoksnį, danga būtų patvaresnė kur kas ilgiau.

Esminis skirtumas tarp pigios, butuose naudojamos PVC dangos ir linoleumo yra tai, kad dangą sudaro trys sluoksniai, o linoleumas yra homogeninis, vientisas per visą savo storį. Po nusidėvėjimui atspariu PVC sluoksniu yra ant pagrindo priklijuota rašto plėvelė. Kai tik dangos nusidėvėjimui atsparus sluoksnis nusitrina, rašto spalvos taip pat nusinešioja.

Kokių patalpų grindinis patariama naudoti linoleumą? Kur jo kloti negalima?

Linoleumą, kaip ir PVC grindų dangą, galima kloti visur. Viskas priklauso nuo to, koks bus apkrovimas. Visuomeninėms patalpoms skirtos grindų dangos turi daug storesnį nusidėvėjimui atsparų sluoksnį, yra brangesnės. Namuose klojant linoleumą ar PVC irgi labai svarbu, kiek intensyviai jis bus naudojamas. Centrinėje Amsterdamo ligoninėje mačiau 150 000 kvadratinių metrų plotą prieš 18 metų paklotu natūraliu linoleumu. Neįtikėtina, bet jis atrodo kaip naujas.

Ilgai naudojant linoleumą po radiatoriais jis susiraitė, ties sudūrimais atsirado tarpai, ten, kur daugiau vaikštoma, nusitrynė. Ar šių linoleumo eksploatacijos savybių įmanoma išvengti?

Minėtų PVC grindų dangos savybių neįmanoma išvengti. Kad neatsirastų tarpai, patartina rinktis kuo platesnę dangą ir kloti vienu gabalu, kad nebūtų sudūrimų. Kitas patarimas – reikia kokybiškai priklijuoti.

Statybininkai pataria naują linoleumą pakloti kambaryje ir palaikyti keletą dienų, kad susitrauktų. Ar būtinai taip reikia daryti?

Jei pasirenkamos pigios PVC grindų dangos, jas būtinai reikia patiesti ir palaikyti nors parą. Mat technologinio proceso metu ir vyniojant į ritinį, jos šiek tiek ištempiamos. Jei klojamas iš natūralių medžiagų pagamintas linoleumas, taip pat reikia palaikyti ne mažiau kaip parą ištiesus.

Kitados klodami linoleumą klijavome. Laikui bėgant kraštai atšoko. Kokius pasirinkti klijus ir kaip tinkamai priklijuoti linoleumą? Ar tinka universalus „Lipalas“?

Kokius pasirinkti klijus, patars statybinių medžiagų salonuose dirbantys konsultantai. Įvairūs gamintojai siūlo specialiai grindų dangoms sukurtus klijus, tad patiems improvizuoti nereikėtų. „Lipalas“ – geri klijai, bet šiuo atveju nenaudojami.

Naujas linoleumas greitai pradėjo keisti spalvą. Tose vietose, kur labiau vaikštoma, jis patamsėjo. Kaip išsaugoti ir atkurti blunkančias spalvas?

Jei PVC grindų danga pradėjo keisti spalvą, vadinasi, nusitrynė nusidėvėjimui atsparus sluoksnis. Atnaujinti jo neįmanoma. Jei pasikeitė linoleumo spalva, reikia išsiaiškinti, ar jis neužsiteršė. Tokiu atveju jis išplaunamas specialia mašina naudojant specialias priemones ir naujai išvaškuojamas.

Kokius valiklius naudoti linoleumo priežiūrai? Girdėjau, gerai linoleumą retsykiais plauti pienu.

Pienu nepatarčiau plauti jokios grindų dangos. Išklausęs specialisto konsultacijos žmogus pats pasirenka, kokius valiklius naudoti. Reikia atsiminti viena – natūraliam linoleumui patartina nenaudoti šarminio pH valiklio. PVC dangoms reikėtų rinktis neutralaus rūgštingumo valiklius. Nei indų plovikliai, nei skalbikliai grindims netinka. Jie gali ardyti apsauginį dangos sluoksnį.

Dalį medinių grindų uždengėme linoleumu. Bet esame nepatenkinti, nes reikėjo jį prikalti ir tai negražiai atrodo. Su kokiomis kitomis grindų dangomis jis gali būti derinamas?

Nei PVC grindų dangos, nei linoleumo prikalti vinimis negalima. Reikia tik klijuoti. Žmonės taip padarė, matyt, todėl, kad grindys buvo nelygios. Kadangi minimų dangų storis tik 2-3 mm, visi nelygumai netrunka pasimatyti. Taigi pagrindas prieš klijuojant turi būti lygus, stabilus ir be plyšių. Jei yra galimybė vientisą gabalą pakišti po baldais, galima ir neklijuoti.

Kuo skiriasi marmoleumas nuo linoleumo? Girdėjome, kad marmoleumas gaminamas iš natūralių medžiagų.

Kaip minėjau, linoleumas tapo bendriniu pavadinimu. Marmoleumas yra vienos iš natūralių medžiagų gaminamos dangos gaminio pavadinimas. Pagal ekologiškumą jis yra geriausia grindų danga. Gaminamas iš sėlenų aliejaus, sakų, medžio miltų, kalkakmenio, pigmento ir džiuto. Svarbu ir tai, kad jis yra biologiškai suyrantis.

Kokios yra taisyklės naudoti marmoleumą? Ar gerai, jei po marmoleumu bus medžio plokštė?

Labai gerai. Tik reikia žiūrėti, kad visi medžio plokštės sudūrimai būtų rūpestingai užglaistyti.

Kuo skiriasi visuomeninėse įstaigose ir namuose naudojamas marmoleumas?

Niekuo. Tik jei apkrovimas didesnis, reikėtų rinktis storesnį.

Mačiau puikiai prie interjero priderintą artoleumą. Kokiomis ypatingomis savybėmis jis pasižymi?

Artoleumas, kaip ir marmoleumas, gaminamas iš natūralių medžiagų. Jis skirtas išrankesnio skonio vartotojui, yra daug įdomesnis, spalvingesnis ir pan. Su dizainerio pagalba vien šia grindų danga galima sukurti įspūdingą interjerą.

Ar tinka linoleumas ir marmoleumas šildomoms grindims?

Taip, tinka.

Nenorime, kad namuose būtų daug elektros krūvį kaupiančių medžiagų ir daiktų. Ar tiesa, kad marmoleumas nekaupia elektros krūvio?

Iš natūralių medžiagų gaminamas linoleumas, pavyzdžiui, marmoleumas ir artoleumas vadinami amžinu antistatiku. Juos galima drąsiai lyginti pagal natūralumą su medinėmis grindimis.

Kai kaimynai pasiklojo marmoleumą, girdime kiekvieną jų žingsni. Kaip pasiekti didžiausią garso izoliaciją? Ką kloti po danga?

Garso izoliacija reikia pasirūpinti prieš klojant linoleumą.

Po vakarėlio ant grindų liko nuorūkų išdegintos vietos, kažkas padėjo karštą virdulį ir atsirado dėmė. Ką daryti, kaip pašalinti tokius pėdsakus?

Iš PVC grindų dangos tokių dėmių pašalinti neįmanoma, nes nuo karščio išsilydo nusidėvėjimui atsparus apsauginis sluoksnis ir pažeidžiama po juo esanti plėvelė su raštu. Tokių dangos vietų atstatyti neįmanoma. Natūralus linoleumas nesilydo. Nuo karščio gali atsirasti tik gelsva dėmė. Ją galima panaikinti kiek pašveitus švitriniu popieriumi ir naujai užvaškavus.

Marmoleumas – brangi grindų danga. Norime ją naudoti kuo ilgiau. Ar nusidėvėjusią dangą galima atnaujinti?

Dėl linoleumo baimintis nereikėtų. Jis tikrai nenusidėvės. Kadangi jis padengtas specialiu vašku, tai neįgeria drėgmės ir nešvarumų. Apsaugo ir didelis medžiagos tankis. Atnaujinti galima išplovus specialia mašina su linoleumui skirtais valikliais ir išvaškavus.

Girdėjome, kad linoleumą prižiūrėti labai brangu. Ar tai tiesa? Daug ką gąsdina gana aukštos specialių valiklių ir vaško kainos. Bet reikia nepamiršti, kad jų išeiga labai maža. Pervaškuoti natūralią grindų dangą namuose teks tik kas keleri metai. Žinoma, daug kas priklauso ir nuo eksploatacijos. Viena vaikščioti su šlepetėmis, kita – su žemėtais batais.

DALINTIS

2 KOMENTARAI

  1. Kas kiek laiko reikia keisti linoleuma mokyklose? ar yra koks numatomas laikotarpis ir įstatymas, kuriuo remiantis reiketų svarstyti keitimą?

    • Kiekvienas gamintojsas savo prekei numatio galiojimo laikotarpį, todėl kiek laiko gali būti pas Jus linoleumas, turite kreiptis pas tuos kas jais prekiauja, ir paprašyti techninės specifikacijos, Jūsų atveju, greičiausiai tai senas tarybinis linoleumas, todėl jį keisti reikėtų jeigu neatitinka elementarių saugumo reikalavimų : yra susidėvėjęs, ar suplyšęs, dėl ko gali vaikas užkliųti ar susižaloti, Jeigu įplyšęs , kur gali kauptis nešvarumai, bakterijos, linoleumą taip pat reikėtų pakeisti, bet nebūtina jį keisti visą, dabar galite gražiai išpjauti kažkokią dalį, įklijuoti naują, o siūles būtinai suvirinti, yra speciali technologija, kur suvirinamos linoleumo siūlės, ir jis tampa saugus.

KOMENTUOTI