Lauko terasa jau seniai tapo neatsiejamu užmiesčio namo ar sodybos atributu. Lauko terasoje galima komfortiškai ilsėtis mėgaujantis saulės voniomis ar šviežiu oru. Prie pirties įrengta terasa yra puiki vieta atvėsti ir pabendrauti su draugais.
Terasos įrengimas gana nesudėtingas, tačiau, atrodytų, nedidelės smulkmenos gali smarkiai sutrumpinti terasos tarnavimo laiką.
Dažniausiai terasos būna atviros, veikiamos tiesioginių saulės spindulių, lietaus, temperatūrų skirtumų. Klasikinės medžiagos tokių sąlygų ilgai atlaikyti negali. Modernios terasų įrengimo technologijos ir medžiagos terasos tarnavimo laiką gali pailginti kelis kartus. Viena iš naujausių Lietuvą pasiekusių technologijų yra WPC (medžio plastiko kompozito) lentos ir sijos.
Medžio plastiko kompozito ir medienos lentos terasoms
Jungtinėse Valstijose didžioji dalis lauko terasų yra įrengiama iš medžio plastiko kompozito. Pas mus ši medžiaga tik skinasi kelią ir jai tenka konkuruoti su medinėmis terasų lentomis. Panašu, kad progresą stabdo klaidingas WPC lentų priskyrimas prie kenksmingo plastiko. Plastikų yra įvairių – nuo aplinką teršiančių iki HDPE rūšių, kurios naudojamas vaistų kapsulių apvalkalams. Ar medis yra ekologiškesnis už medžio ir plastiko kompozitą?
Esminis ekologiškumo požymis yra, kiek medžiaga išskiria į aplinką kenksmingų medžiagų. Norint išsaugoti medines konstrukcijas nuo aplinkos poveikio, jas turime dengti įvairiomis apsaugančiomis medžiagomis. Tai antiseptikai, gruntai, lakai, aliejai. Visi jie saulės ir ultravioleto poveikyje skaidosi, garuoja. Sudūlėjusi apsaugine danga padengta mediena retai išvežama į utilizacijos vietą, dažniausia sudeginama išskiriant kenksmingus apsauginių medžiagų junginius į aplinką. Kokybiškas medžio ir plastiko kompozitas yra atsparus aukštoms temperatūroms, ultravioletiniams spinduliams, vandens poveikiui ir neišskiria į aplinką kenksmingų medžiagų. Tačiau tai tinka ne visai WPC produkcijai.
WPC lentų pasirinkimas
Medžio ir plastiko kompozito lentos gaminamos iš įvairiomis proporcijomis maišomos medienos ir plastiko žaliavos. Mišinyje gali būti daugiau arba mažiau medienos. Taip pat apie 7 – 8 proc. klijuojančių, spalvą suteikiančių, stabilizuojančių medžiagų. Didžiausi skirtumai tarp pigių ir brangių lentų yra naudojamo plastiko ir medienos kokybė. Pigios ir pigesnės WPC lentos yra gaminamos iš perdirbto plastiko ir medienos pramonės atliekų. Medienos pramonės atliekos gali turėti įvairių priemaišų. Kaip ir plastikas iš antrinių žaliavų, taip pat ir tokia mediena negali užtikrinti vienodos wpc lentų kokybės. Todėl pasidarę terasas iš pigių WPC lentų skundžiasi, kad tenka gana greitai pakeisti dalį gana greitai sudūlėjusių WPC lentų.

Brangesnės ir patikimų gamintojų WPC lentos gaminamos iš brangesnių (didelio tankio HDPE) plastikų pirminės žaliavos ir medienos žaliavos. Su vienodos kokybės žaliava gaunamos vienodos kokybės medžio plastiko kompozito lentos. Patikimi gamintojai turi savo tyrimų laboratorijas, sertifikuoja gaminius notifikuotose laboratorijose, tokiose kaip Vokietijos TUV.
WPC lentų gamyboje naudojamos sudėtingos technologijos. Pavyzdžiui, gaminant Natur inForm iš medienos pašalinamas celiuliozės cukrus, paverčiamas vašku, alyva ir vėl sugrąžinamas į medieną. Lentos pasidaro itin atsparios drėgmei ir net vandeniui.
Solidžių gamintojų lentų kainą didina ir PEFC sertifikatai. Šie sertifikatai išduodami medienai gaunamai iš tvariai tvarkomų miškų. Bendrai WPC lentos buvo sukurtos pakeisti retą medieną, kuri auga atogrąžų miškuose.

WPC terasinių lentų įvairovė
Didelio pasirinkimo tarp pigių WPC lentų nelabai rasit. Klasikinė faktūra su griovelių paviršiumi, kelios spalvos. Taip daroma dėl to, kad lentos nebūtų slidžios. Spalvas sunku pritaikyti prie fasadų, dar sudėtingiau – prie klinkerinių fasadų.
Gerų gamintojų WPC lentos turi daug faktūrų ir spalvų. Jos gali būti lygiu paviršiumi, kuris yra neslidus. Pavyzdžiui, JAV gamintojas “Silvadec” siūlo lygias lentas, turinčias 10 slidumo klasę. Tokios lentos puikiai tiks visuomeninėse erdvėse, prie baseinų. Jos atsparios trinčiai, teršalams ir naudojamos restoranų terasoms.


WPC lentų savybės
Dalis net pigių lentų gamintojų kalba apie garantijas dešimtmečiams. Tačiau panagrinėjus atidžiau matyti, kad reali garantija suteikiama tik 6 – 24 mėnesiams, deklaruojamas galimas tarnavimo laikas. Deklaruojamos savybės taip pat priklauso nuo tiriamų parametrų. Dažniausiai sertifikatai gaunami šviežiai produkcijai ir netiriama, kaip pasikeis lentų savybės po kelių metų. Patikimiausius sertifikatus išduoda Vokietijos TUV laboratorijos. Juos turi “2 M BAltic” parduodamos WPC lentos.

WPC lentų montavimas
Vieta terasai parenkama dažniausiai prie namo. Namo sienos saugo terasą` nuo vėjų. Miškingoje vietovėje terasą geriau statyti rytinėje pusėje, nes vakare smagu stebėti besileidžiančios saulės atspindžiais nurausvintus medžių kamienus ir lają. Aukštesnėje vietoje ar ant rytinio ežero kranto terasa tiks vakarinėje namo dalyje besileidžiančiai saulei stebėti.
WPC lentas geriausia montuoti ant kelių sluoksnių lagių. Tada konstrukcija bus gerokai stabilesnė. Lagės dažniausiai klojamos ant reguliuojamų atramų arba polių. Jei jau naudojate lauko sąlygoms tinkamas lentas, naudokite ir atsparias laukui lages iš WPC arba aliuminio.
Reguliuojamos atramos tiks, jei gerai sutankintas pagrindas ir terasa netoli žemės. Poliai padės, jei gruntas minkštesnis ir terasa aukštesnė. Ant polių galima padėti reguliuojamas atramas.


