Lauko terasos lentos

2864
medzio plastiko kompozito lentos
Lauko terasos lentos

Lauko terasa jau seniai tapo neatsiejamu užmiesčio namo ar sodybos atributu. Lauko terasoje galima komfortiškai ilsėtis mėgaujantis saulės voniomis ar šviežiu oru. Prie pirties įrengta terasa  yra puiki vieta atvėsti ir pabendrauti su draugais.

Terasos įrengimas gana nesudėtingas, tačiau, atrodytų, nedidelės smulkmenos gali smarkiai sutrumpinti  terasos tarnavimo laiką.

Dažniausiai terasos būna atviros, veikiamos tiesioginių saulės spindulių, lietaus, temperatūrų skirtumų. Klasikinės medžiagos tokių sąlygų ilgai atlaikyti negali. Modernios terasų įrengimo technologijos ir medžiagos terasos tarnavimo laiką gali pailginti kelis kartus. Viena iš naujausių Lietuvą pasiekusių technologijų yra WPC (medžio plastiko kompozito) lentos ir sijos.

Medžio plastiko kompozito ir medienos lentos terasoms

Jungtinėse Valstijose didžioji dalis lauko terasų yra įrengiama iš medžio plastiko kompozito. Pas mus ši medžiaga tik skinasi kelią ir jai  tenka konkuruoti su medinėmis terasų lentomis. Panašu, kad progresą stabdo klaidingas  WPC lentų priskyrimas prie kenksmingo plastiko. Plastikų yra įvairių – nuo aplinką teršiančių iki HDPE rūšių,  kurios naudojamas vaistų kapsulių apvalkalams. Ar medis yra ekologiškesnis už medžio ir plastiko kompozitą?

Esminis ekologiškumo požymis yra, kiek medžiaga išskiria į aplinką kenksmingų medžiagų. Norint išsaugoti medines konstrukcijas nuo aplinkos poveikio, jas turime dengti įvairiomis apsaugančiomis medžiagomis. Tai antiseptikai, gruntai, lakai, aliejai. Visi jie saulės ir ultravioleto poveikyje skaidosi, garuoja. Sudūlėjusi apsaugine danga padengta mediena retai išvežama į utilizacijos vietą, dažniausia sudeginama išskiriant kenksmingus apsauginių medžiagų junginius į aplinką. Kokybiškas medžio ir plastiko kompozitas yra atsparus aukštoms temperatūroms, ultravioletiniams spinduliams, vandens poveikiui ir neišskiria į aplinką kenksmingų medžiagų. Tačiau tai tinka ne visai WPC produkcijai.

 WPC lentų pasirinkimas

Medžio ir plastiko  kompozito lentos gaminamos iš įvairiomis proporcijomis maišomos medienos ir plastiko žaliavos. Mišinyje gali būti daugiau arba mažiau medienos. Taip pat apie 7 – 8 proc. klijuojančių, spalvą suteikiančių, stabilizuojančių medžiagų. Didžiausi skirtumai tarp pigių ir brangių lentų yra naudojamo plastiko ir medienos kokybė. Pigios ir pigesnės WPC lentos yra gaminamos iš perdirbto plastiko ir medienos pramonės atliekų. Medienos pramonės atliekos gali turėti įvairių priemaišų. Kaip ir plastikas iš antrinių žaliavų, taip pat ir  tokia mediena negali užtikrinti vienodos wpc lentų kokybės. Todėl pasidarę terasas iš pigių WPC lentų skundžiasi, kad tenka gana greitai pakeisti dalį gana greitai sudūlėjusių WPC lentų.

pigios terasos lentos
Dalis pigių lentų deklaruotas savybes praranda jau pirmaisiais metais dėl ultravioleto ir/ar drėgmės poveikio ir ima skilinėti.  Terasą iš pigių medžio plastiko kompozito lentų kamuos medinių terasų problemos, nes nugaravus paviršiaus plastikui paviršius tampa neatsparus vandeniui, vanduo įsigeria, paviršius skeldėja. Sunkiai valosi purvas, valikliais nusiplauna spalva, lentos ima tepti.

Brangesnės ir patikimų gamintojų WPC lentos gaminamos iš brangesnių (didelio tankio HDPE) plastikų pirminės žaliavos ir medienos žaliavos. Su vienodos kokybės žaliava gaunamos vienodos kokybės medžio plastiko kompozito lentos.  Patikimi gamintojai turi savo tyrimų laboratorijas, sertifikuoja gaminius notifikuotose  laboratorijose, tokiose kaip Vokietijos TUV.

WPC lentų gamyboje naudojamos sudėtingos technologijos. Pavyzdžiui, gaminant Natur inForm iš medienos pašalinamas celiuliozės cukrus, paverčiamas vašku, alyva ir vėl sugrąžinamas į medieną. Lentos pasidaro itin atsparios drėgmei ir net vandeniui.
Solidžių gamintojų lentų kainą didina ir PEFC sertifikatai. Šie sertifikatai išduodami medienai gaunamai iš tvariai tvarkomų miškų. Bendrai WPC lentos buvo sukurtos pakeisti retą medieną, kuri auga atogrąžų miškuose.

WPC terasines lentos
Tuščiavidurės klasikinės griovelių faktūros aukštos kokybės lentos. Paviršius papildomai sutankintas  trinčiai ir aplinkos poveikiui atspariu koncentratu. Šiomis  Timberness terasinėmis lentomis prekiauja UAB “2M Baltic”.

WPC terasinių lentų įvairovė

Didelio pasirinkimo tarp pigių WPC lentų nelabai rasit. Klasikinė faktūra su griovelių paviršiumi, kelios spalvos. Taip daroma dėl to, kad lentos nebūtų slidžios. Spalvas sunku pritaikyti prie fasadų, dar sudėtingiau – prie klinkerinių fasadų.

Gerų gamintojų WPC lentos turi daug faktūrų  ir spalvų. Jos gali būti lygiu paviršiumi, kuris yra neslidus. Pavyzdžiui, JAV gamintojas “Silvadec” siūlo lygias lentas, turinčias 10 slidumo klasę. Tokios lentos puikiai tiks visuomeninėse erdvėse, prie baseinų. Jos atsparios trinčiai, teršalams ir naudojamos restoranų terasoms.

WPC lentos su trinciai atsparia danga
Naujos technologijos Natur Inform Resistant kolekcijos  “apvilktos” lentos. Paviršius  itin atsparus aplinkos poveikiui, trinčiai. Gamintojas užtikrina 30 metų tarnavimą. Tiks restoranų terasoms, nes neįgeria skysčių ir riebalų.
medienos imitacijos wpc lenta
Banguota pjauto medžio imitacijos WPC lenta. Gamintojas “Natur InForm”, Natur Line kolekcija.  Lietuvoje prekiauja “2MBaltic”. Tokios terasinės lentos puikiai dera prie medinio fasado.

WPC lentų savybės

Dalis net pigių lentų gamintojų kalba apie garantijas dešimtmečiams. Tačiau panagrinėjus atidžiau matyti, kad reali  garantija suteikiama tik 6 – 24 mėnesiams, deklaruojamas galimas tarnavimo laikas. Deklaruojamos savybės taip pat priklauso nuo tiriamų parametrų. Dažniausiai sertifikatai gaunami šviežiai produkcijai ir netiriama, kaip pasikeis lentų savybės po kelių metų. Patikimiausius sertifikatus išduoda Vokietijos TUV laboratorijos.  Juos turi “2 M BAltic” parduodamos WPC lentos.

wpc lentos atsparumas saulei
Čekų gamintojas “Woodplastic” demonstruoja, kaip kinta lentų spalva. Po sumontavimo ir saulės poveikio lenta pašviesėja. Tačiau po kurio laiko vėl keičia spalvą ir tokią išlaiko visą eksploatacijos laiką. “2M Baltic” salone galima išsirinkti tikro atspalvio WPC lentas.

WPC lentų montavimas

Vieta terasai parenkama dažniausiai prie namo. Namo sienos saugo terasą` nuo vėjų. Miškingoje vietovėje terasą geriau statyti rytinėje pusėje, nes vakare smagu stebėti  besileidžiančios saulės atspindžiais nurausvintus medžių kamienus ir lają. Aukštesnėje vietoje ar ant rytinio ežero kranto  terasa tiks vakarinėje namo dalyje besileidžiančiai saulei stebėti.

WPC lentas geriausia montuoti ant kelių sluoksnių  lagių. Tada konstrukcija bus gerokai stabilesnė. Lagės dažniausiai klojamos ant reguliuojamų atramų arba polių. Jei jau naudojate lauko sąlygoms tinkamas lentas, naudokite ir atsparias laukui lages iš WPC arba aliuminio.

Reguliuojamos atramos tiks, jei gerai sutankintas pagrindas ir terasa netoli žemės. Poliai padės, jei gruntas minkštesnis ir terasa aukštesnė. Ant polių galima padėti reguliuojamas atramas.

terasos lentu reguliuojamos atramos
Terasos reguliuojamų atramų yra įvairių tipų. Dažniausiai jos būna plastikinės.ojamų atramų yra įvairių tipų. Dažniausiai jos būna plastikinės.
wpc terasiniu lentu tvirtinimas
Terasinė lenta tvirtinama specialiais tvirtinimais, kurie ją pakelia nuo lagės. Taip po WPC lentomis  ilgai nesilaiko vanduo.

spuntuotos terasines wpc lentos
Lentos gali būti špuntuotos, tada beveik nesimato  lentų sujungimų. Taip pat į lentų tarpus nesukrenta smulkūs daiktai.  Lentų gamintojas – “Woodplastic”.

DALINTIS

KOMENTUOTI