Kraštovaizdžio formavimas
Atnaujinta: 2023-12-06

Nepriklausomai nuo to, ar jūs planuojate „skolintis idėjas“, ar sukurti savo kraštovaizdžio formavimo projektą, jūs turėtumėte turėti bent bendrą supratimą, kokie yra kraštovaizdžio formavimo principai. Tai jokiu būdu nereiškia, kad jūs turite taikyti juos kiekvienoje savo plano dalyje. Tačiau šių principų žinojimas ir supratimas jums padės generuoti idėjas ir skatins jūsų kūrybiškumą. Gražios aplinkos formavimo idėjos gimsta kūrėjo akyse. Taigi, nors kraštovaizdžio formavimo principai yra puikus vadovas, kuriuo galima remtis, tačiau nepriimkite jų, kaip taisyklių, kurių būtina laikytis. Palikite vietos abstraktumui ir kūrybiškumui.

Kraštovaizdžio formavimo principai

Vientisumas turėtų būti vienu iš jūsų projekto tikslų. Šis principas gali būti lengviau suprantamas ir taikomas kaip nuoseklumas ir pasikartojimas. Tam tikrų elementų pasikartojimas padeda sukurti darnią visumą, pakartotinai naudojant, pavyzdžiui, tokius pačius augalus, augalų grupes, ar dekoravimo detales. Nuoseklumas sukuria pojūtį, kad kai kurie arba visi skirtingi kraštovaizdžio elementai puikiai dera ir sudaro bendrą visumą. Vientisumą galima išgauti naudojant panašius elementus. Sakydamas panašius, turiu omenyje skirtingų elementų aukštį, dydį, struktūrą, spalvą ir pan.kraštovaizdžio formavimas Puikus to pavyzdys būtų uolienų ir didelių akmenų naudojimas. Jei kada nors esate matę tokią kraštovaizdžio kompoziciją, kur vienoje vietoje stovi didelis baltas apvalus akmuo, kitoje didžiulis kampuotas raudono granito akmuo, ir panašiai, tuomet jūs turėjote pastebėti, kad šiuo atveju vientisumo nebuvo. Tai tik vienas pavyzdys, bet tą patį principą galima pritaikyti ir visiems kitiems elementams, tokiems, kaip augalų ir medžiagų grupės. Labai paprastas būdas kraštovaizdžio vientisumui sukurti yra tema. Ir vienas iš lengviausių būdų temai sukurti yra mažo sodo dekoravimo idėja. Kurti teminį sodą yra lengviau kai tema susijusi su tuo, kas jums patinka ir kuo jūs aistringai domitės. Jei, pavyzdžiu, jums patinka drugeliai, galėtumėte kurti temą naudodami gėles, kurios pritraukia drugelius, taip pat statulas, ornamentus, ir kitokius dekoravimo elementus, susijusius su drugeliais.

Vientisumas turėtų būti išreikštas bent per vieną elementą jūsų kuriamame kraštovaizdyje. Pageidautina, kad jų būtų daugiau. Tokių elementų naudojimas, kurie pabrėžia pagrindinę mintį atitinkančią vieną stilių ir konkrečią temą, yra tai, kas sukuria harmoniją.
Paprastumas iš esmės yra vienas iš dizaino ir meno principų. Tai viena iš geriausių rekomendacijų pradedantiesiems. Pradėdami laikykitės paprastumo principo. Vėliau galėsite grįžti ir papildyti. Pavyzdžiui, sodinant augalus rekomenduojame rinktis dvi arba tris spalvas ir jas kartoti visame sode ar kraštovaizdyje. Naudojant kuo mažiau puošybos elementų ir laikantis konkrečios temos bei naudojant vienos rūšies elementus, tokius, kaip akmenys, yra praktikuojamas paprastumo principas.

Pusiausvyra kuriant dizainą yra kaip tik tai, ką šis žodis reiškia. Lygybės pojūtis. Iš esmės formuojant kraštovaizdį, galima išskirti du pusiausvyros tipus. Simetriškas ir asimetriškas. Simetriška pausiausvyra yra kai tarpusavyje derantys sodo dizaino elementai plote yra išdėstyti daugmaž vienodai. T. y. sodą padalinus į dvi dalis, abiems pusėms būtų būdingos tokios pačios figūros, formos, augalų aukštis, augalų grupavimas, spalvos, lysvių formos, tema, ir pan. Galite prisimint, kad vaikystėje per dailės pamoką jau esate darę kažką panašaus. Pavyzdžiui, imate lapą popieriaus, užpilate dažų, jį perlenkiate pusiau ir vėl atlenkiate, ir tuomet galite pamatyti, kaip žavingai yra sukuriamas įdomus simetriškas vaizdas. Taigi simetriška pusiausvyra arba dizainas yra kažkas panašaus į veidrodinį atvaizdą. Iš kitos pusės, asimetriška pusiausvyra, yra vienas iš kraštovaizdžio dizaino principų, kuris yra truputį sudėtingesnis. Nors struktūra, formos, spalvos, ir t.t. gali likti tokie patys, siekiant sukurti tam tikrą vientisumą, tačiau gali atsirasti ir skirtingų elementų. Ši pusiausvyros forma dažnai pasižymi atskiromis ar skirtingomis temomis, iš kurių kiekviena skirtingai žavi. Asimetriją galima paprasčiau paaiškinti, kaip nesubalansuotą, abstraktų, ar laisvai išsidėsčiusį vaizdą, kuriam vistiek būdingas vientisumas ir pusiausvyra kartojant kai kuriuos elementus. Pavyzdžiui, abiejose sodo pusėse yra skirtingų formų lysvės ar takeliai, tačiau vis dėlto abiems pusėms yra būdingi kai kurie tie patys elementai ir augalai. Vienai pusei gali būti būdingos vingiuotos linijos, su aliuzija į tekantį vandenį, kai, tuo tarpu, kitai pusei, priešingai, būdingos tiesios, aiškios, griežtos linijos. Vėlgi, turi atsirasti elementai, sukuriantys vientisumą ir pusiausvyrą.

Kontrastas gali būti labai įdomus ir šis formų žaismas gali sukurti dailų kontrastą. Vingiuotos linijos yra malonios akiai, bet vingių ir tiesių linijų kombinacija gali būti labai įdomi. Asimetriška pusiausvyra nepriklauso nuo jūsų sodo formos. Taip gali būti, bet dažniausiai taip nebūna. Tai iliustruoti galima pavyzdžiu, kai viena sodo pusė yra apželdinta dideliais medžiais, o, tuo tarpu kita pusė yra žemesniame lygmenyje ir apsodinta gėlėmis, arba netgi gali būti būdingi abu pavyzdžiai. Kaip jau minėjau, kraštovaizdžio formavimas gali būti abstraktaus pobūdžio kartu išlaikant vientisumą per kitus elementus, tokius, kaip akmenys, augalai ir dekoravimo elementai. Kontrastą ir harmoniją taip pat galima pasiekti naudojant augalus. Maži lapeliai prieš didelius lapus, apvalūs lapai prieš smailus, taip pat kontrastingų spalvų žaismas. Augalų aukštis, spalva, ir sandara gali būti skirtingi, bet turėtų derėti bendrame kontekste.

 

Spalvos sukuria išraiškingą vaizdą ir suteikia kraštovaizdžiui patrauklumo. Ryškios spalvos, tokios, kaip raudona, geltona ir oranžinė sudaro artumo įspūdį, ir jums gali atrodyti, kad objektas yra arčiau jūsų nei iš tiesų yra. Šaltos spalvos, tokios, kaip žalia, mėlyna, ir įvairios pastelinės spalvos gali vizualiai objektą nuo jūsų nutolinti. Pilka, juoda ir balta spalvos yra laikomos neutraliomis spalvomis ir dažniausiai yra naudojamos kaip fonas ryškioms spalvoms. Tačiau, norėdami praplėsti erdvę, galite naudoti tamsius stambios struktūros augalus pirmame plane, ir smulkius šviesių spalvų augalus antrame plane. Spalvos taip pat gali būti naudojamos kaip būdas nukreipti dėmesį į tam tikrą sodo zoną. Ryškios spalvos objektas tarp vėsesnių spalvų, natūraliai traukia akį.

Natūralus perėjimas gali padėti išvengti radikalių ar staigių pokyčių jūsų kraštovaizdyje. Perėjimas iš esmės vyksta palaipsniui. Tai galima iliustruoti augalų aukščio ar spalvos požiūriu, bet tai taip pat galima pritaikyti visiems kraštovaizdžio elementams, įskaitant augalų struktūrą, lapų ir kitų skirtingų elementų formą bei dydį. Kitaip tariant, perėjimas vyksta palaipsniui, skirtingų elementų didėlimo arba mažėjimo tvarka, keičiantis jų struktūrai, formai, spalvai, ar dydžiui. Pavyzdžiui, laiptų efektas, kai matomas perėjimas nuo didelių medžių iki vidutinio dydžio, sekanti pakopa krūmai ir paskutinė pakopa gėlių lysvės. Vadovaujantis šiuo pavyzdžiu, būtų paranku žinoti, kaip tinkamai pasirinkti augalus. Perėjimas yra vienas iš kraštovaizdžio formavimo principų, kurį galima taikyti norint sukurti tam tikrą iliuziją. Pavyzdžiui, perėjimas nuo aukštesnių iki žemesnių augalų, gali sudaryti gilumo ir didelio atstumo įspūdį (pavaizduota iliustracijoje), tokiu būdu vizualiai padidinant erdvę. Perėjimas nuo mažesnių iki didesnių augalų gali būti taikomas norint įrėminti konkrečią vietą, ją išryškinti ir vizualiai priartinti.

Linija yra vienas iš daugelio kraštovaizdžio formavimo struktūrinių principų. Dažniausiai tai gali būti susiję su lysvių ir takelių išsidėstymu namo atžvilgiu. Tiesios linijos yra tvirtos ir griežtos, o vingiuotos sudaro natūralesnį, švelnesį, grakštesnį įspūdį.

Proporcingumas yra tiesiog susijęs su elementų dydžiu vienas kito atžvilgiu. Iš visų kraštovaizdžio formavimo principų, šis yra gana akivaizdus, bet vis dėlto reikalauja pamąstymo ir planavimo. Dauguma kraštovaizdžio formavimo elementų gali būti iš anksto apgalvoti ir atitikti tam tikras proporcijas. Pavyzdžiui, jei kurdami nedidelį sodelį, jo centre pastatytumėte didžiulę septynių pėdų sodo statulą, visiškai nukryptumėte nuo proporcijų ir tai būtų mažų mažiausiai neskoninga. Arba nedidelis keturių pėdų vandens krioklys ir tvenkinukas didžiuliame atvirame kieme tiesiog pasimes erdvėje. Nesupraskite klaidingai, kad jei turite didelį kiemą, negalite jame naudoti mažesnių dekoravimo elementų. Proporcija yra santykinė ir elementai gali būti skirtingo mastelio, priklausomai nuo vietos sode. Tikslas yra sukurti malonų trijų aspektų santykį: ilgio, pločio, ir gylio arba aukščio. Mažas vandens telkinys gali būti proporcingas jei jį įrengsite didelio ploto kampe ar pakraštyje ir taps dėmesio centru sukurdamas savitą atmosferą. Aplink jį galima įrengti poilsio zoną arba sukurti temą. Galima kurti ir kitos paskirties zonas bei temas. Norėdami surasti idėjų kaip galima įrengti atskiras zonas ir sukurti iliuzijas, ieškokite nuorodos maži sodai. Taip pat, ypatingai reikėtų pasidomėti, kaip tinkamai pasirinkti augalus, norint išvengti neproporcingumo.

Pasikartojimas yra tiesiogiai susijęs su vientisumu. Elementų ir formų įvairovė sode yra gerai, bet šių elementų pasikartojimas suteikia išraiškingumo. Vientisumas sukuriamas pakartotinai naudojant objektus ar elementus, kurie yra panašūs. Per daug tarpusavyje nesusijusių objektų gali sudaryti chaoso įspūdį ir atskleisti planavimo spragas. Gali būti taip, kad per dažnai naudojant vieną elementą, sodas arba kraštovaizdis gali atrodyti neidomiai, nuobodžiai ir monotoniškai. Tačiau, vientisumą galima sukurti naudojant keletą skirtingų elementų pakartotinai. Tai padarys jūsų sodą įdomesniu.

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Panašūs straipsniai

Kelmų naikinimas

Kelmo išrovimas, kelmų frezavimas, cheminis kelmo naikinimas, kelmų naikinimas herbicidais, biologinis kelmų naikinimas

Medžių priežiūra

Medžių priežiūra, medžio sodinimo projektavimas, medžių sodinimas, vaismedžių genėjimas, medžių genėjimas, medžių pjovimas, šakų sutvarkymas, kelmų naikinimas, medžių gydymas, medžių apsauga nuo uodų

Vejos įrengimas

Kaip įrengti veją, vejos įrengimo etapai, vejos atnaujinimas

Produktai kategorijos horizontalus spec

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Medžių pjovimas Kaunas Medžių pjovimas Kaunas Medžio Pjovimo Paslaugos Kaune, Medžių Pjovimas, šakų Sutvarkymas, Kelmų Naikinimas
Trinkelių užpildas nuo piktžolių Trinkelių tarpų užpildas Trinkelių Tarpų Apsauga Nuo Piktžolių, Trinkelių Siūlių Užpildas Nuo žolės,

Verslo skelbimai

Įmonių verslo skelbimai kuriuose gali būti nuo vienos iki 10 įmonių kontaktai

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: