Kodėl rasoja langai?

2295
Kodėl rasoja langai?
Neretai, kai labai stengiamasi pasirinkti ypatingai sandarius, taupančius šilumą ir nuo pašalinių garsų saugančius langus, pamirštama tam tikras „smulkmenas“, tarkime, orlaides,  dėl kurių sutrinka patalpų ventiliacijos sistema.
 
Žmonės netrukus pastebi, jog langai rasoja, beje, visuose kambariuose – skirtingai. Taigi, viena iš pagrindinių stiklų rasojimo priežasčių – langai labai hermetiški ir sandarūs, nepraleidžia oro, o šeimininkai nelabai paiso higienos reikalavimų ir per menkai vėdina patalpas, o kai kada, tikėdamiesi pašiltinti butą, net esančius ortakius užklijuoja popieriumi. Tai – didelė klaida. Bute susidaro drėgmės perteklius, o dėl jo rasoja langai. Ir langų kokybė, dažniausiai – visai ne prie ko.
Būtina nepamiršti bent keletą kartų per dieną net ir šaltu metų laiku atidaryti langus, sukelti skervėjį, kad patalpoje visiškai pasikeistų oras. Tokiu atveju patalpų sienos nespėja atšalti, oras pasikeičia, kambaryje tampa malonu ir jauku, lengva kvėpuoti.
Būsto ore visuomet yra vandens garų. Jie susidaro gaminant maistą, prausiantis, skalbiant. Žmogus vien tik kvėpuodamas per parą išskiria apie 1 litrą vandens. Pagal higienos reikalavimus, patalpose, kur būna žmonių, oras turi pasikeisti apie 5 kartus per valandą, virtuvėje – apie 12 kartų per valandą, tualete – maždaug 9 kartus per valandą. Viršutiniuose daugiabučių namų aukštuose, kur natūrali trauka mažesnė, rekomenduojama įsirengti groteles su ventiliatoriumi.
Kitas dalykas, į kurį būtina atkreipti dėmesį – teisingas plastikinio lango montavimas. Šiuolaikinio lango kokybė net 80 proc. priklauso nuo to, ar kvalifikuotai buvo atlikti lango montavimo darbai ir kokiomis medžiagomis buvo užsandarinti plyšiai. Būtent dėl to primygtinai rekomenduojame šį darbą patikėti tik specialistams.
Statant naują namą, atitinkantį pasyviam namui keliamus reikalavimus, nepakanka tarpą tarp lango ir sienos užpildyti montažinėmis putomis. Nors montavimo išlaidos ženkliai padidėja, tačiau primygtinai rekomenduojama iš vidinės ir išorinės lango pusės tvirtinti hidroizoliacinę medžiagą. Tai – papildoma apsauga, kartu apsauganti ir montavimo putas nuo kenksmingo atmosferos poveikio. Taip pat labai svarbu, kad ilgesnė palangė neužstotų radiatoriaus – priešingu atveju kildama šiluma sunkiau pasiekia apatinę lango dalį, todėl ant stiklo kaupiasi kondensatas.
Dėl temperatūrų skirtumo lango krašteliuose atsiradusi drėgmė – tai ženklas, jog lango stiklas geriau izoliuoja šilumą nei rėmas ar varčia. Langai labiau rasoja, kai stiklo pakete įmontuotas aliumininiai rėmelis, kuris blogiau nei plastikinis izoliuoja šilumą, sklindančią iš patalpų vidaus.

Taip pat verta pasidomėti, kokios būklės bute yra pagrindiniai natūralaus vėdinimo ortakiai vonioje, tualete ir virtuvėje. Jeigu jie užsiteršę, patalpoje atsiranda didesnė drėgmės koncentracija, nes bute sutrinka normalus oro judėjimas.

www.langu-sistemos.lt

DALINTIS

KOMENTUOTI