Keraminių plytelių klijavimas

5879
Plyteliu klijavimas
Keraminių plytelių klijavimas
5 (100%) 1

Kaip klijuoti plyteles ant grindų? Įrankiai plytelių pjaustymui ir klojimui, keraminių ir akmens masės plytelių klijavimo darbų eiga.

Pasiruošimas plytelių klijavimui

Pirmiausia reikia pasirinkti plyteles. Tačiau vien pasirinkti jų nepakaks: reikia paruošti tinkamą pagrindą joms klijuoti, įsigyti gerų medžiagų, tik tada rezultatas bus aukščiausios kokybės.

Prieš klojant plyteles, reikia patikrinti jų atspalvį, kalibravimą ir gaminio tipą. Svarbu pasirinkti tinkamus klojimo įrankius ir plyteles.

Įrankiai ir medžiagos plytelių klijavimui

 • keraminių plytelių,
 • specialaus klijų mišinio,
 • rėžtuko plytelėms pjaustyti,
 • apsauginių pirštinių,
 • gulsčiuko,
 • pieštukų,
 • pjūklelio plytelėms pjaustyti,
 • ruletės,
 • mentelės,
 • tarpinės plytelių atskyrimui,
 • gremžtuko su guminiu antgaliu,
 • virvutės,
 • kibiro ir skuduro,
 • grunto grindims.

Prieš pradedant kloti, reikia paruošti paviršių.

Pagrindo paruošimas plytelių klijavimui

Klijuojamas paviršius turi būti stabilus, sausas, kietas ir lygus, visi sluoksniai, mažinantys sukibimą, tokie kaip dulkės, nešvarumai, kalkės, riebalai, lakas, aliejinia dažai, emulsijos ar bituminė danga – pašalinti (kaip ir kitos medžiagos, kenkiančios sukibimui). Didesnius nelygumus reikia nugludinti specialiais įrankiais, o įdubimus išlyginti naudojant išlyginamąjį mišinį. Jeigu žadate klijuoti ant itin gerai drėgmę sugeriančio paviršiaus, būtinai jį padenkite specialiu pagrindu.

Jei plytelės klijuojamos ant dažyto plastikinio paviršiaus, jį reikėtų pašiurkštinti švitriniu popieriumi. Tinkuotas paviršius turėtų būti klijuojamas ne anksčiau kaip po mėnesio.

Dažniausiai plytelės klojamos ant smulkaus skiedinio pluonu sluoksniu išlygintų grindų, cemento ir drožlių plokščių, bet galima kloti ir ant faneros, vinilo ar net senos keraminės dangos (tokiu atveju senas plyteles būtina padengti giluminiu gruntu (plačiau apie gruntus). Žinotina, kad nesvarbu, ant kokios dangos bus klojamos plytelės, paviršius prieš tai turi būti gerai nuvalytas. Taip pat reikia pasirūpinti geru apšvietimu.

Sėkmingai plytelės bus suklotos tada, kai bus gerai apgalvota kiekvienos plytelės vieta. Nuo ilgosios kambario sienos vidurio ant grindų virvute reikėtų nutiesti liniją. Po to pakartoti veiksmus su trumpąja siena. Turėsite dvi susikertančias linijas, dalijančias kambarį į keturias dalis.

Jei pagrindas labai sugeria drėgmę, jį būtina gruntuoti. Gruntas sukuria plėvelę, reguliuojančią drėgmės sugėrimą iš klijų mišinio ir sujungiančią paviršiaus sluoksnį, jei jis ne visiškai tvirtas. Tai ypač aktualu pagrindams, kurių sudėtyje yra gipso.

Išlyginus arba nugruntavus pagrindą, reikia pasirūpinti hidroizoliacija. Tai labai svarbu drėgnose patalpose. Be to, hidroizoliacija neleidžia pagrindo įtrūkimų persiduoti apdailos medžiagoms.

Paprastai hidroizoliacija klojama dviem etapais. Pirma sienų ir grindų susijungimo vietose užklijuojama juosta, kuri „prilaiko“ siūlės deformaciją, jei siena „juda“. Tada tepamas hidroizoliacijos sluoksnis. Ir tik po to galima pradėti kloti plyteles.

Plytelių padėtis

Pamėginkite pagal dvi nusibrėžtas linijas išdėlioti plyteles ant grindų. Paieškokite geriausios plytelių padėties. Kai kuriais atvejais linijas teks pastumti, kad tilptų didesnė plytelės dalis. Venkite situacijos, kai plytelė prie sienos būtų apipjauta iš visų pusių. Tai kris į akis įėjus į kambarį ir negražiai atrodys.

Plytelių klijai

Vieną kvadratinį grindų metrą kambario centre (tarp virvučių) ištepkite klijais. Lygiai klijų užtepsite mentele ar glaistikliu.

Kokius klijus pasirinksite, lems keraminių plytelių tipas, paviršius, ant kurio jos bus klijuojamos, ir tolesnės eksploatacijos sąlygos. Klojimo būdą lemia eksploatacijos sąlygos (pastato vidus ar išorė) ir gaminio formatas.

Kiekvienai plytelių rūšiai gaminami skirtingi klijai. Vieni jų tinka keraminėms sienų plytelėms, kiti – keraminės grindų plytelėms ar ne akmens plytoms, stiklo mozaikoms. Pasirinkus specialią klijų rūšį, didesnė tikimybė, kad plytelės po kurio laiko neatšoks. Taip pat gaminami ir universalūs klijai, tačiau patartina rinktis specializuotus.

Klijuojant plyteles ant stabilaus, kieto ir vandeniui atsparaus medinio paviršiaus arba ant senų keraminių plytelių, specialistai rekomenduoja naudoti klijų mišinį, sustiprinantį sukibimą ir elastingumą, arba įmaišyti elastinės emulsijos į klijus.

Sausi klijai pilami į vėsų, švarų vandenį ir maišomi, kol susidaro tolygi masė. Dideli klijų kiekiai turėtų būti maišomi elektriniu maišytuvu, mažesni – rankomis. Ant pakuotės visada nurodoma, kas kiek laiko klijus reikia permaišyti ir kiek laiko jie galioja.

Visi klijai pagal eksploatacijos sąlygas skirstomi į dvi dideles grupes: vidaus ir išorės darbų. Be šio, bendrojo skirstymo, yra specialių klijų grupė. Pavyzdžiui: chemijos gamyklose ar maisto gamybos cechuose, kur nuolat susiduriama su agresyvia aplinka, baseinuose ir rezervuaruose, kur klijus nuolat skalauja ir slegia vanduo, be to, klojant šildomas grindis, vietose, kuriose lankosi daug žmonių, naudojami specialūs klijai.

Į atskirą grupę galima išskirti fasadų ar vidaus patalpų apdailai sunkiomis didelėmis plokštėmis skirtus klijus. Jie turi būti ypač stiprūs, atsparūs drėgmei ir šilumos kaitai, nerieks mechaniškai tvirtinti plokščių prie pagrindo.

Idealios sąlygos darbui bet kokiais klijais: +18 – +24°C. Galima kloti ir esant kitokiai temperatūrai, bet gali atsirasti nenumatytų sunkumų.

Klijų kiekis gali labai skirtis. Tai lemia ne tik nuo skirtingų klijų fizinių savybių, bet ir nuo pagrindo ir plytelių, jėgos, reikiamos klijams paskirstyti, gamtinių sąlygų. Tarkim sąlyginai poringas pagrindas iš cemento sugers daugiau klijų negu betoninė plokštė, o poringa neglazūruota plytelė daugiau negu glazūruota. Jei oras karštas, drėgmė iš cemento skiedinio ar mastikos garuos greičiau, todėl pagrindą teks tepti didesniu klijų kiekiu, negu jo reikėtų esant normaliai temperatūrai.

Klojant plyteles sausose patalpose, naudojami cemento ir polimerų mišiniai (papildyti akrilinėmis dispersijomis arba vandeniu skiedžiamomis epoksidinėmis dervomis), o polimeriniai mišiniai (dažniausiai pagaminti iš epoksidu pildytų kompaundų) naudojami, kai plytelės klojamos drėgnose gamybinėse patalpose ar ten, kur jas veiks agresyvi aplinka.

Oro temperatūra. Darbo metu, o taip pat ir dvi dienas po jų pabaigos, glaisto ir plytelių temperatūra turi neviršyti +10 C. Žema temperatūra ir drėgmė gali pailginti klijų džiūvimo laiką.

Įrankiai. Plytelių klojimui reikalinga dantyta mentelė. Mažoms plytelėms tinkamiausia yra kas 4 mm dantyta, 10×10 cm dydžio mentelė, vidutinio dydžio (didesnėms nei 25×25 cm) plytelėms – 6-8 mm atstumu dantyta mentelė.  Kiti svarbūs įrankiai yra kryžius (nuo 1 mm iki 8 mm pločio), glaisto peilis tvarkyti tarpams tarp plytelių, kempinė glaisto pertekliui nuvalyti. Tinkamai plytelių pozicijai nustatyti bus reikalingas gulsčiukas. Nesvarbu, kokiu metodu klijuojama, specialistai rekomenduoja naudoti kryžiukus. Jais suformuojami vienodi tarpai tarp plytelių, jų plotis turi atitikti skirtingų dydžių plyteles. Jei plytelių išmatavimai yra 300×300 mm, kryžius turi būti pasirenkamas ne mažesnio kaip 3 mm pločio.

Plytelių klojimas

Grindų plotas padengiamas klijais, jie išlyginami. Ant pagrindo klijus reikia paskirstyti. Per mažas klijų kiekis ar netolygus jų paskirstymas silpnina sukibimą. Dėl to plytelės ir siūlės gali pradėti skilinėti. Plytelė pridedama tiksliai į numatytą vietą ir paspaudžiama.

Laikas plytelės pozicijos koregavimui taip pat priklauso nuo klijų rūšies.

Plytelių klijavimo specialistai turi susikūrę savų metodų išlaikyti geometrinę tvarką, pavyzdžiui, nubrėžti horizontalią liniją sienos apačioje, pagal ją prikalti tiesią medinę lentą ir plytelės bus klijuojamos teisingai.

Standartinis plytelių klojimas

ŽINOTINA! Kai kurie plytelių tipai reikalauja, kad tarp jų būtų išlaikytas specialus atstumas. Tokiu atveju naudokite specialius skirtukus, kad tarpai tarp visų plytelių būtų vienodi.

Lengvai spustelkite plytele klijus ir stipriai prispauskite plytelę prie grindų. Kaip orientyrą naudokite išvedžiotas linijas. Judėkite išilgai vienos jų. Tęskite, kol užklosite visą klijais išteptą plotą.

Plonas ir vientisas klijų sluoksnis tepamas ant paviršiaus, naudojant mentelę lygiu kraštu. Po to tepamas storesnis sluoksnis, tačiau tose vietose, kur bus klojamos plytelės, paviršius pašiurkštinamas dantyta mentele.

Nerekomenduojama iš karto dengti didelio ploto, nes geriausios klijų savybės (priklausomai ir nuo pagrindo) išlieka 15-30 minučių. Rekomenduojama visuomet patikrinti, ar plytelę dar galima klijuoti: prispausti pirštą ar ranką prie klijų – jei klijų lieka ant rankos, klijuoti dar galima, jei ranka švari – reikėtų pašalinti seną klijų sluoksnį, tepti naują ir tada klijuoti.

Rankomis gamintos plytelės su nelygia apačia, ant lapų pritvirtintos mozaikinės ir kai kurios pjaustytos keraminės ar akmeninės plytelės pareikalaus papildomo klijų sluoksnio ant apatinės dalies. Taip bus užtikrintas viso plytelės ir pagrindo kontaktas.

Ant plyteles uztepame klijusUžtepama klijų ant blogosios plytelės pusės. Autoriaus nuotr.

Plyteliu dejimasJudame tolyn nuo centro. Autoriaus nuotr.

Dabar iš kambario centro judėkite sienų link, visą laiką išlaikydami linijos nustatytą kryptį. Iš pradžių išklokite plytelėmis vieną kambario pusę, vėliau – kitą. Leiskite klijams išdžiūti.

Žinotina! Patikrinkite, kad plytelės būtų vienodo lygio. Jei reikia, po žemiau esančia plytele užtepkite daugiau klijų. Jei grindų danga patirs dideles mechanines apkrovas ar temperatūros svyravimus, labai svarbu, kad po plytelėmis neliktų klijais neužpildytos vietos.

plyteliu klojimas kampuoseTvarkomi kampai. Autoriaus nuotr.

Kelių zonų iš plytelių klojimas viename kambaryje

Klojame kaip ir prieš tai buvusiuose nurodymuose, tačiau šiuo atveju svarbiausi tampa matavimai, kad kuo mažiau plytelių reikėtų pjaustyti. Nuo centro klojame vienos spalvos ir dydžio plyteles per visą jungimosi su kitos rūšies plytelėmis perimetrą. Palei perimetrą pradedame dėti kitas plyteles arba atskiriamąja juostą.

Klijuojame atskiriamąją juostąKlijuojame atskiriamąją juostą. Autoriaus nuotr.

plytelės pjovimas kampuKad siūlės tarp plytelių būtų vienodos, į jų kampus įstatykite plastikinius kryželius. Autoriaus nuotr.

Keraminių plytelių klijavimas kampuPerimetru klijuojame kitokio dydžio ir spalvos plyteles. Autoriaus nuotr.

Keraminių plytelių grindysGrindys baigtos. Autoriaus nuotr.

Plytelės pjovimas

Matomose vietose klijuokite sveikas, o šonuose ir užkaboriuose – perpjautas plyteles. Įbrėžus plyteles, galima jas laužyti atrėmus į stalo kraštą arba naudojant kampines reples. Plytelę laužkite išilgai įbrėžimo linijos.

Šiuolaikiškais įrankiais perpjauti plytelę nesunku, rankinės arba elektrinės diskinės plytelių pjovimo staklės darbą palengvina ir pagreitina.

pasizymime plyteles pjovimo vietaPasižymime, kur pjausime. Autoriaus nuotr.

Reziame plyteleRėžiame. Autoriaus nuotr.

lauziame plyteleLaužiame. Autoriaus nuotr.

Jei plytelėje reikia padaryti skylę, jos centras išmušamas plaktuku, pradedant iš glazūros pusės. Kiaurymė praplatinama atsargiais plaktuko smūgiais. Svarbu plytelę atremti, kad netrūktų mušant skylę. Skylę taip pat galima padaryti  specialiu pjūkliuku.

Tarpai tarp plytelių

Suklijavus plyteles reikia tuojau pat pašalinti klijų perteklių (jei klijų daugiau nei per pusė siūlės).

Užpildyti tarpeliai turi būti tokio pat aukščio, lygūs, reikia išvalyti klijus, kurie liko tarp plytelių jas supresavus.

Siūles tarp sienų plytelių galima pildyti praėjus dienai ar dviem po klijavimo, grindų plytelių – po dviejų ar trijų dienų. Prieš užpildant tarpus, jie turi būti sudrėkinami šlapia kempine. Labai svarbu, kad tarpai būtų glaistomi klijams visiškai išdžiūvus arba, jei klijuota ant seno paviršiaus, valymo metu.

Paruošta užpildymo masė turi būti įterpiama giliai ir tankiai į tarpus tarp plytelių, naudojant guminę mentelę. Jei glaistytą siūlę norima apsaugoti nuo pigmentacijos pasikeitimo ar dar šviežios masės išplovimo, negalima per daug drėkinti siūlės. Užpildžius tarpus, keraminės plytelės negali būti valomos sausai, nes sausos dalelės, įtrintos į šviežią glaistą, gali pakeisti jo spalvą.

Rekomenduojama siūles dvi dienas po glaistymo šiek tiek drėkinti, apipuškiant ar plaunant švariu vandeniu. Tikroji siūlės spalva išryškės po dviejų ar trijų dienų, jai galutinai išdžiūvus.

Siūlėms paslėpti ant plytelių taip pat galima klijuoti dekoratyvias juosteles (vidiniuose ar išoriniuose kampuose, ant siūlių) arba siūles pripildyti elastingos medžiagos (silikono). Jei norima padidinti glaisto atsparumą vandeniui ar nešvarumams, galima, jam visiškai išdžiūvus, impregnuoti jį specialiomis apsauginėmis medžiagomis.

Plytelių siūlės

Daug įtakos dangos ilgaamžiškumui turi siūlės. Sausi mišiniai, skirti siūlių užtaisymui, paprastai gaminami iš baltojo cemento su gamtiniais užpildais, modifikuotais cheminiais papildais ir pigmento. Polimeriniai papildai užkerta kelią sėdimo skilimų susidarymui, suteikia medžiagai tvirtumo ir atsparumo drėgmei.

Žinotina! Atsparumas drėgmei dar nereiškia, kad konkrečią medžiagą galima naudoti baseinuose, maisto pramonės patalpose ir pan. Tokiu atveju gali tekti naudoti epoksidiniu pagrindu sukurtus mišinius.

Struktūrinės siūlės būtinos. Jos skirtos kompensuoti savaiminius pastato konstrukcijos pasislinkimus. Jos užpildomos specialia medžiaga ir gali būti uždengtos specialiu profiliu.

Perimetrinės siūlės. Numatytos visose sienos ir grindų susijungimo vietose. Minimalus tokių siūlių plotis turi būti 8 mm. Siūlės lieka neužpildytos arba užpildomos elastinga medžiaga. Jas galima paslėpti po grindjuostėmis.

Tarpelių užpildymas. Naujai padengtame paviršiuje susidarę tarpeliai gali būti užpildomi specialiomis priemonėmis (taip pat ir sulyginami seni paviršiai). Maži tarpeliai tarp keraminių plytelių, keraminės mozaikos užpildomi spalvota mase. Užpildantys skysčiai skirstomi pagal tarpelio pločius, mechaninį ir cheminį atsparumą, elastingumą. Užpildymo skysčiai siauriems,1-4 mm tarpams yra iš smulkesnių dalelių, o paviršius, užlygintas juo, yra švelnesnis. Didesniems tarpas užpildyti skirta masė yra paprastai elastingesnė, tvirtesnė ir atsparesnė vandeniui. Šią masę rekomenduojama naudoti lauke, šildomoms grindims ar baseinų dugnui.

Gamintojai nurodo, kur naudoti glaistus: sienų dekoracijai, grindims, ar kaip universalų tarpų užpildytoją. Taip pat galima pasirinkti iš įvairių spalvų glaisto, priderinti jį prie plytelių atspalvio. Rekomenduojama rinktis to pačio spalvos kodo ir tos pat pagaminimo datos glaistą ir plyteles.

Tinko arba karkasinių sienų koregavimui, sienų ir grindų kampų sujungimams ar užpildyti tarpus tarp skirtinų medžiagų naudojamas specialus siūlių glaistas. Jis tinka ir išskirstyti didelio ploto sienoms ar grindimis į mažesnes dalis.

Montavimo siūlės. Tokiomis siūlėmis vadinami 3 mm ir didesni tarpai tarp plytelių. Kitu atveju laikoma, kad plytelės klojamos viena prie kitos. Net ir tokiu atveju gaminius turi skirti bent 1,5 mm tarpas.

Prieš užtaisant siūles reikia sulaukti, kol klijai ar lipnus mišinys visiškai sustings. Siūlės turi būti švarios, be dulkių ir šiukšlių. Siūlių užtepimui geriausia naudoti gremžtuką guminiu antgaliu. Užtepus reikia patikrinti, kad mišinys būtų kiekvienoje siūlėje ir, nelaukiant, kol jis išdžius, nuvalyti drėgnu skudurėliu visus likučius. Po to plyteles reikia nušveisti sausu skudurėliu.

Siūlių valymas

Visą paviršių reikia nuplauti tinkamu plovimo skysčiu.

Klijuotų paviršių naudojimas.

Kada galima bus pradėti naudoti išklijuotus paviršius, priklauso nuo naudotų klijų, plytelių ir aplinkos sąlygų. Jei buvo naudoti standartiniai klijai, ant naujai išklijuotų grindų galima vaikščioti po dienos ar dviejų, tačiau negalima bėgioti, dirbti ar jų apraukti bet kokius būdu. Tam reikia palaukti bent tris dienas, kaip rekomenduoja gamintojai. Jei buvo naudoti greito džiūvimo klijai, vaikščioti ant tokių grindų galima jau po trijų valandų. Pilnai apkrauti grindis galima po dviejų savaičių.

 

DALINTIS

KOMENTUOTI