Kaune ateities daugiabutis – su geoterminiu šildymu

2606
Kaune ateities daugiabutis – su geoterminiu šildymu

Nors už lango dar tik šiltas ruduo, jau daugelis susimąsto apie artėjančią žiemą, kuri, rodos, bus viena brangiausių mūsų piniginėms. Šildymo kaštai kiekvienais metais auga, namų renovacija nevyksta taip sparčiai, kaip norėtųsi, o dujų kainos pakilo beveik ketvirtadaliu. Daugelis gūžteli pečiais – o ką daryti?

GEOTERMINIS ŠILDYMAS

Apie geoterminį šildymą Lietuvoje kalbama jau ne vienerius metus ir jis vadinamas būsto šildymo būdų lyderiu, bet daugelis įsitikinę, kad tai įmanoma tik individualiuose namuose. Nekilnojamojo turto vystymo bendrovė “Centromera” paneigdama šią nuomonę pastatė pirmąjį tokį ekonomišką daugiabutį namą “Devyni” Kaune, Vytėnuose, kuris jau šį rudenį bus pradėtas šildyti pažangiausiu šildymo būdu – geoterminio šildymo principu pagrįsta šildymo technologija. Šio namo gyventojai galės džiaugtis ne tik mažiausiomis kainomis už šildymą, bet ir nepriklausomybe nuo savo kaimynų – daugiabutyje įdiegta absoliučios autonomijos geoterminio šildymo technologija. „Kaip mažiau patrauklaus gyventojams, buvo atsisakyta bendros namo geoterminės katilinės varianto. Name nebus jokių bendrų šildymo sistemos dalių. Kiekvienas butas turės savo individualų vertikalų geoterminio šildymo gręžinį bei kiekviename bute bus sumontuotas individualus geoterminio šildymo šilumos siurblys, todėl kiekvieno buto gyventojai galės nusistatyti individualius, tik tam butui reikalingus šilumos siurblio veikimo parametrus“, teigė bendrovės „Centromera“ direktorius Artūras Jurša.

KAUNO IR VILNIAUS DAUGIABUČIUOSE PAŽANGIAUSIOS ŠILDYMO TECHNOLOGIJOS

Šį rudenį ir Vilniuje bus pabaigti statyti pirmieji daugiabučiai, kuriuose įrengtas geoterminis šildymas. Nekilnojamojo turto plėtros įmonė „Eika“ naujas šildymo technologijas diegia mažaaukščių namų gyvenvietėje „Santariškių namai“. Įmonės „Eika“ energetinių projektų koordinatorė Rasa Pečiulaitė skaičiuoja, kad naujo tipo kotedžų „Mėta 5“ ir „Mėta 6“ gyventojams žemės gelmių šiluma leis sutaupyti iki 45 proc. šildymo ir karšto vandens ruošimo sąnaudų. Viena didžiausių Lietuvoje statybos ir NT plėtros įmonių grupių „Eika“ jau dabar investuoja į inovatyvias energijos kaštus mažinančias technologijas, kadangi ruošiasi 2020 metais Europos Sąjungoje įsigaliosiantiems energinio naudingumo reikalavimams. Geoterminis šildymas – ne vienintelė įmonės „Eika“ investicija į energiškai efektyvius daugiabučius. Santariškių gyvenvietėje taip pat įrengti saulės kolektoriai, grindinis šildymas, mechaninis vėdinimas su rekuperacija, aukščiausios klasės trijų stiklų šešių kamerų langai, kuriems panaudota trijų sandarinimo tarpinių sistema.

EFEKTYVIAUSIA BŪSTO ŠILDYMO ĮRANGA

Daugiabučiui „Devyni“ Kaune geoterminio šildymo sistemą diegia Vilniaus bendrovė “Gelmita”, iki šiol įrenginėjusi geoterminio šildymo sistemas naujos statybos būstuose Vilniuje ir Vilniaus apskrityje. Bendrovė „Gelmita“ name „Devyni“ visus šildymo sistemos įrengimo darbus įsipareigojo atlikti savarankiškai – be subrangovų. Tai reiškia, kad ši įmonė rūpinasi viskuo – įrengia vertikalius geoterminio šildymo gręžinius, įvadus į kiekvieną butą, pajungia šilumos siurblius, sumontuoja grindinio šildymo sistemą, kuri bus ne tik vonioje ar virtuvėje, bet visame bute. Po kruopščios atrankos nuspręsta daugiabučio „Devyni“ butuose montuoti “Viessmann” geoterminius šilumos siurblius. Pasirinkimą nulėmė aukštas šilumos siurblio naudingumo koeficientas (COP) – ”Viessmann” šilumos siurblys geba su viena kilovatvalande elektros energijos pagaminti 4 ir daugiau šilumos kilovatvalandes, dėl to taip pagamintos vienos šilumos kilovatvalandės kaina šilumos vartotojui kainuoja 12 ct ir mažiau. Galime palyginti: AB „Kauno energija“, centralizuotai tiekiančios šilumą vartotojams, pagamintos vienos šilumos kilovatvalandės kaina šilumos vartotojui šį žiemos sezoną kainuos apie 34 ct, savarankiškai šildantis dujomis dujiniu katilu, 2012 metais dujoms pabrangus 24 procentais, vienos šilumos kilovatvalandės kaina šilumos vartotojui kainuos apie 25 ct. Šios skirtingos vienos šilumos kilovatvalandės kainos demonstruoja akivaizdų geoterminio šildymo pranašumą prieš kitus būsto šildymo būdus.

MAŽIAUSIOS IŠLAIDOS BŪSTO ŠILDYMUI

Tikimasi, kad naujame daugiabutyje “Devyni” įsikūrę gyventojai patirs vienas mažiausių būsto šildymo išlaidas Kaune. Įmonės „Pastatų sertifikavimo biuras“ direktoriaus Rolando Samajausko atlikti skaičiavimai rodo, kad šalčiausiais žiemos mėnesiais daugiabutyje „Devyni“ 80 kv.m. buto šildymui bus sunaudojama apie 1000 kilovatvalandžių šilumos energijos per mėnesį. Prognozuojama, kad, remiantis „Viessmann“ šilumos siurblių techninėmis charakteristikomis, šiame naujos statybos geoterminiu šildymu aprūpintame name šalčiausiais žiemos mėnesiais buto šildymo išlaidos gali būti apie 120 Lt/mėn. Centralizuotai šildomuose Kauno miesto daugiabučiuose, priklausomai nuo to, ar naujos statybos namas, ar senos statybos namas, tokio paties dydžio buto šildymo išlaidos gali siekti nuo 340 iki 510 Lt per mėnesį. Šildymui naudojant dujinį katilą, 80 kv.m. bute naujos statybos name būsto šildymas kainuotų apie 250 Lt/mėn. Vienos mažiausių būsto šildymo išlaidos anaiptol nėra vienintelis geoterminio šildymo pranašumas. Geoterminio šildymo šilumos siurblio galimybės ruošti karštą vandenį taip pat leis sutaupyti ir išlaidas karšto vandens ruošimui.

DAUGIABUTIS BE KAMINŲ IR DŪMŲ

Ne tik būsto šildymo ir karšto vandens ruošimo išlaidos džiugins naujus gyventojus, bet ir tai, kad naudojant geoterminio šildymo būdą prisidedama prie gamtos tausojimo. Geoterminis šildymas yra ekologiškas, nes naudoja grunte susikaupusią saulės šilumos energiją. Šis šildymo būdas veikia uždaru ciklu, todėl į išorę neišskiriama jokių teršalų. Ant geoterminį šildymą naudojančių namų stogų niekada nepamatysite kaminų ir besiverčiančių juodų dūmų. „Butų name „Devyni“ pirkėjai patys prisipažįsta, kad jie nėra abejingi ekologiškoms būsto šildymo idėjoms, o mes džiaugiamės, kad mūsų įmonės ir butų pirkėjų nuomonė šiuo požiūriu sutampa“, teigė bendrovės „Centromera“ direktorius Artūras Jurša.

DALINTIS

KOMENTUOTI