Kaip pasigaminti trinkeles

15693
Kaip pasigaminti trinkeles
3.9 (78%) 10

„Trinkeles pasigaminti gali bet kuris kaimietis“ vos suvokiau šią genialią tiesą – ėmiausi darbo
Savadarbė trinkelė
Nepasakosiu kaip ieškojau formų ir apie tai kaip „geranoriškai“ bendrauja kai kurios mūsų firmos ne iš karto, bet palandžiojęs po Rusų forumus ir youtube aptikau ko man reikia, o vėliau susiradau firmą LT kuri tuom prekiauja. Ieškojau trinkelių gamybos technologijos ir koks plastifikatorius naudojamas.

Yra du trinkelių gamybos būdai:
liejimas ir presavimas.
Presuotos grubesnės, pigesnės.
Lietų formų pasirinkimas didesnis, spalvinė gama didesnė, jos dailesnės, nors gal ir mažiau atsparios kiekviena lazda turi du galus, tad pasirinkau vibro liejimą.

Plastifikatorių siūlo Frame C-3 ir Frame Fast. Naudojau abu, bet trinkelėm dedu C-3. Fast labai panašus, bet greitina kietėjimą, jį naudoju blokeliams gaminti. Kaina abiejų vienoda, berods 6 Eur už 5l kanistriuką.Plastiklis Frame C3Frame fast extra plastiklis

Prieš naudodami suplakit, nusistovi truputį.

Cementą naudojau 42,5 markės.

Betono sudėtis 1:4

Cemento (35kg) 1 maišas (8 lopetos)
Plastifikatorius 0,9l
Žvyras – (30 lopetų, pora numetu dėl paklaidos nes žvyras drėgnesnis ir kaupai didesni)
Vanduo apie 12l – priklauso nuo žvyro drėgnumo

Pastebėjimas toks, kad cementro reikia truputį daugiau, daryčiau 1:3 nes esant aktyviam vaikščiojimui arba kaip pas mus – žvyrui šalia kurio prisineša ir ant trinkelių, jau matosi kažkoks nusidėvėjimas. Svarbu viršutinis sluoksnis, apatiniam 1:4 pilnai pakanka, todėl galima trinkeles daryt dviem sluoksniais, tiesa žaidimo gerokai daugiau, nors pigiau.
Kaip_pasigaminti_trinkeles_1Kitur trinkelės atrodo visai neblogai, nesutrupėjo, nesuskilo, problema tik su nusidėvėjimu. Foto net nenušluoto paviršiaus, tipo yra kaip yra, mes juk ne komersantai, neturim ko slept..
Trinkelė po dviejų žiemų ten kur kasdien vaikštoma.

Galima ir tiksliau matuotis, kibirais, bet daugiau gaišaties.
Priklausomai nuo žvyro frakcijos, gali reikėti dadėt smėlio. Jo reik tam jei žvyras rupesnis ir nėra smulkaus užpildo.

Iš tokio kiekio gaunasi ~1,5 kvadrato 6cm storio trinkelių.
Medžiagų savikaina, jei maišas cemento 14lt, plastifikatoriaus litras (suapvalinu) 4lt o žvyro kubas 20lt, tegul dar pridėsim elektrą ir viską suapvalinsim (žvyras, elektra) iki 2lt kv. (mes juk ne įmonė ) gausim kad 6cm storio kvadratas kainuoja ~13-14lt

Betoną darau skystoką, jis geriau susivibruoja, lengviau oras pasišalina.

Pats proceas yra toks:

Kraunu betoną į formas kol užpildau visą stalą. Tada vibruoju apie 5 min. Paviršiuje gaunasi pusiau puta, toks akytas sluoksnis. Jei jį paliksim kaip yra, jis bus minkštas ir lengvai trupės, todėl pavibravęs ant viršaus pridedu betono ir nulyginu formą ir dedu ant padėklo. Kai padėklas užsipildo perdengiu jį fanera, osb ar kartonu, ir vėl kraunu naują eilę. Taip susitaupo vieta.

Kaip_pasigaminti_trinkeles_4Kaip_pasigaminti_trinkeles_3Kaip_pasigaminti_trinkeles_2

Užpildytas formas palieku minimum parai stingt. Vasarą stingsta greičiau, o rudenį paros jau nebepakanka, reikia dviejų kaip ir rašo formų gamintojo svetainėje.
Kai betonas jau sustingo, pradedu išiminėt. Išėmimas sudėtingesnė ir paprastesnė operacija, priklauso kokias formas naudoji. Didelės, pvz plytelės, borteliai, išsiima lengviau, o smulkesnės trinkelės sunkiau. Senos formos irgi apsunkina išėmimą, bandžiau su senesnėm draugelio formom, ji šiurkštesnė.

Galima prieš išimant formas sumerkt į karštą vandenį (bet ne verdantį), tada lengviau išsiima, bet pats to nepraktikavau, nes reikalas šlapias, daugiau vargo, nors kartais gal ir gerai būtų, formos nusiplautų.

Pats išėmimas vyksta labai paprastai: dedi pilną formą ant rėmelio kuris prisuktas prie vibrostalo. Darbui spartint pasidariau 5-6 formų rėmelį. Jei trinkelės didelės ir formos naujos, tai visų net nespėsi sudėt, krinta gana greit. Jei jau daugiau naudotos – išsiima sunkiau.
Jei imsit per anksti, trinkelės tiesiog aptrupės (formoj liks betono). Jis puikiausiai išsiims kitą syk, bet..
Plytelėm, borteliam, irgi pasidariau išėmimo rėmelius, nors jų veik ir nereikia. Tik užsidedi plytelę, truputi stukteli su rėmeliu į stalą (net neprisuku jų) ir plytelė šlepteli žemėn.

Kaip_pasigaminti_trinkeles_6Kaip_pasigaminti_trinkeles_5Kaip_pasigaminti_trinkeles_7

Jei darysit išėmimo rėmelius, tai pati forma rėmelyje turi judėt laisvai, gerai jei paliekamas 4mm tarpelis. Jei padarysit kad tik tilptų – pradėjus vibruot stalui ji gali išlipt iš rėmelio. Kitas dalykas tai jei trinkelė krenta truputį skersuodamasi, ši laisvumas neleis jai strigt pačiam rėmely. Mirtinai neistringa, bet išėmimas sulėtėja.

Klaidos:nenaudokit ne monolitiniam betonui skirto plastifikatoriaus. Pabandžiau BMP – mūrijimui. Skiedinys gaunasi nors valgyk, malonu dirbt, bet prikakojau dalį formų kapitaliai. Trinkeles visas išmečiau nes jos buvo žiauriai akytos (debilam juk instrukcija yra – plastifikatorius mūrijimui, bet man mat paeksperimentuot reik). Pasimokiau, bet formas naudojant ir 5 kart jos vis dar valėsi. Atlikdavo seno skiedinio ant naujos trinkelės.

Pačios formos po išėmimo lieka švarios. Ne kaip naujos, bet be betono likučių. Truputį lieka ant pakrasčių, nors tai galbūt ir nuo mano skubėjimo imt.

Kaip_pasigaminti_trinkeles_9Kaip_pasigaminti_trinkeles_8trinkeles

Kyla abejonių dėl vibrostalo vibravimo dažnio. Gali būti kad esant tam tikriem dažniam susivibruotų, ar/ir, iš formos išsiimtų greičiau. Šito nzn, eksperimentams reik daug laiko, todėl yra kaip yra
Formos nėra tepamos, netgi rašo kad tept negalima. Pats jų ir netepiau, bet manau galima naudot kažkokį purškiamą dalyką nes iš naujų formų trinkelės išsiima greičiau ir lengviau. Reikėtų daugiau pasidomėt ar paeksperimentuot.

Kaip_pasigaminti_trinkeles_13Kaip_pasigaminti_trinkeles_15Kaip_pasigaminti_trinkeles_12Kaip_pasigaminti_trinkeles_14

DALINTIS

KOMENTUOTI