Gyvų gėlių panaudojamimas žiemą

3000
Gyvų gėlių panaudojamimas žiemą

Žiemos viduryje galima sukurti jaukią šventišką atmosferą padarius kompozicijas su žydinčiomis forzitijomis, jazmino šakelėmis. Tuomet tartum kartu su apšerkšnijusiais Naujais metais ar šv. Kalėdomis į mūsų duris pasibeldžia žydintis pavasaris…

Gruodžio mėnesį augalai pasiruošia žydėjimui. Todėl, norint pražydinti šakeles, jas reikia nupjauti ne anksčiau kaip gruodžio 10 dieną, kad suspėtų pražysti gruodžio pabaigos šventėms. Ką tik nupjautų šakelių negalima nešti į šiltą kambarį, jas reikia kurį laiką palaikyti šaltoje patalpoje, o po to įmerkti į vandenį. Kambario, kuriame laikomos šakelės, temperatūra turi būti pastovi (18 – 200 C). Temperatūros svyravimai lėtina augalo pražydimą. Reikėtų padidinti kambario santykinę drėgmę (nors ir paprastu būdu – pastatant keletą indų su vandeniu).
Gruodžio pradžioje nuskintos ir pamerktos į kambario temperatūros vandenį obels, slyvos, serbentų šakelės pražysta per 12 – 18 parų, o šermukšnis, alyva per 25 – 28 paras.

Pražydimas paspartinamas įlašinant į vandenį kelis lašus spirito. 3 cukraus tirpale pamerktos alyvos, forzitijos pražysta greičiau. Cukrus turi įtakos ir žiedų spalvų ryškumui. Beržai ir ievos pamerktos į 1 cukraus tirpalą arba 0,01 citrinos rūgštį, pražysta taip pat greičiau. Kompozicijoms galima panaudoti ir žydinčias kambarines gėles: ciklamenus, azalijas, sanpaulijas, raktažoles. Tinka lapinės gėlės (begonijos, chlorofitai), kurios suteikia įvairius žalios ar kitos spalvos atspalvius. Kai kurių kambarinių augalų lapai ir šakelės vandenyje išsilaiko labai ilgai. Pvz., paparčių – 4-7 paras, smidrų – 14, marančių apie 100 parų.

Skintos gėlės savo grožį praranda dėl dviejų priežasčių: jos nuvysta arba peržydi. Nuvysta tada, kai intensyviai garuojant vandeniui organizmui neužtenka drėgmės. Kiekviena augalų rūšis turi savo vytimo specifiką.

Nužydėjimas – natūralus procesas. Todėl, norint, kad augalai ilgiau žydėtų, reikia juos skinti butonizacijos periodu, o kai kurių augalų rūšių pašalinti dulkines, kad neapsidulkintų.

Chrizantemos, gvazdikai, rožės ilgiau žydės, jeigu į 3 litrus vandens įdėsime pusę tabletės aspirino. Didesnės dozės aspirino gali pakenkti, nes stiebai praranda tvirtumą, išlinksta. Alyvų, frezijų, rožių, tulpių žydėjimą net 7 – 12 dienų prailgina 2 – 5proc cukraus tirpalas, o ciklamenų – atvirkščiai – trumpina žydėjimo trukmę. Taip pat merkimui netinka vanduo tiesiai iš vandentiekio. Jis turi pastovėti parą ar daugiau, kad išgaruotų chloras. Daugeliui gėlių pH turi būti 3,5 – 4.

Didelių žiedų vainiklapiai nenukris jei ant žiedsosčio užlašinama parafino.

Komponuojant puokštes reikia nepamiršti apie augalų “antipatijas”. Rožės, pamerktos kartu su gvazdikais, netenka kvapo, narcizai greičiau nuvysta pamerkti su tulpėmis.

Prailgindami puokščių ir kompozicijų gyvenimą, puoškime savo namus ir šventes. Džiuginkime svečių ir namiškiu akį. Prisilieskime prie gėlės su meile ir rūpesčiu ir ji mums atsilygins žaviu savo grožiu.

DALINTIS

KOMENTUOTI