Elektros jungikliai ir lizdai: dizainas, saugumas ir taupumas

4592
kokybiski jungikliai
Elektros jungikliai ir lizdai: dizainas, saugumas ir taupumas

Modernūs šiuolaikiniai elektros jungikliai ir kištukiniai lizdai gali padėti sukurti vientisą interjero stilių ir komfortą, apsaugoti nuo nelaimės ir prisidėti prie elektros energijos taupymo.

kistukiniai lizdai
Subtiliai dera plautuvės, stalviršio ir „Liregus“ elektros įrangos spalvos ir linijos.

Atrodytų, kad interjere matoma elektros įranga – jungikliai ir rozetės – tik smulkios detalės, nevertos dėmesio. Iš tiesų taip nėra, nes jungikliai ir kištukiniai lizdai gali prisidėti prie vientiso interjero  stiliaus arba gali būti išsiskiriančiais, kontrastingais ir įdomiais akcentais.

liregus asortimentas
„Liregus“ asortimente ne tik įvairaus dizaino ir spalvų jungikliai ir rozetės, bet ir daug komfortą kuriančios kitos įrangos – telefonų kroviklių, kompiuterių, TV lizdai, šviesos reguliatoriai ir kt.

Be viso to, šiuolaikiniai jungikliai ir lizdai – ne tik interjero elementas, saugumas, bet ir paprastas šviesos valdymas, padedantis taupyti elektros energiją ir prisidedantis prie klimato atšilimo mažinimo.

Jungikliai interjere ir  kodėl būtina pakeisti pasenusius

Senuose namuose, kur panaudoti dviejų aliuminio gyslų kabeliai, dėl saugumo juos būtina keisti kabeliais, turinčiais įžeminimo gyslą, tuo pačiu keičiant ir elektros jungiklius bei rozetes. Pasenusią įrangą ir prietaisus be įžeminimo naudoti nesaugu, nelaimingų atsitikimų, kai žmones nutrenkia elektros srovė, jau yra buvę.

Praktiškai bet kuriame interjere kūrybiškai galima pritaikyti lietuviškus UAB „Liregus“ elektros jungiklius ir kištukinius lizdus. Jeigu jie sumontuojami betono sienoje, puikiai tiks EPSILON serijos antracito spalvos iš kokybiško PC (polikarbonato) gaminami jungikliai ir  rėmeliai.

Ši medžiaga, iš kurios gaminami „Liregus“ EPSILONALFA serijų rėmeliai pasižymi didesniu atsparumu nei paprastas ABS plastikas (akrilo butadieno stireno polimeras).

kokybiski jungikliai
Kokybiškas ir nesibraižantis bei lengvai valomas elektros lizdų ir jungiklių plastikas – viena iš svarbių elektros įrangos savybių, kuri reiškia, kad įranga bus ilgaamžė. EPSILON serija

Jeigu interjere yra natūralaus medžio elementų, derės tos pačios serijų (EPSILON ir ALFA) iš natūralios medienos gaminami ąžuolo, balinto ąžuolo, riešutmedžio jungiklių ir rozečių rėmeliai. Labai populiaru jungiklius derinti prie grindų dangos. Tokiu atveju mediniai „Liregus“ rėmeliai nepakeičiami.

kistukiniu lizdu spalva
Kištukinių lizdų spalva ir grafika suderinta su sienų apdaila ir grindjuostėmis.

Jungikliuose derinamos ir skirtingos spalvos – pavyzdžiui, natūralaus ąžuolo rėmeliai ir smėlio spalvos klavišai. Moderniame aliuminio ir stiklo konstrukcijų biure kaip ten buvę atrodys jungikliai ir kištukiniai lizdai balto, žalsvo ar juodo stiklo rėmeliais. Su metalic arba šampano spalvos klavišais išskirtinai atrodo balto stiklo rėmeliai. Turint omenyje, kad EPSILON rėmeliai gali būti iki 6-ių vietų, tokie prietaisai daro elektros įrangą įdomiu akcentu. Puikiai tapusavyje dera riešutmedžio ir juodos spalvos elektros įrangos gaminiai. Naujausios mados tendencijos – juodi jungikliai, visiškai baltoje sienoje, ar baltuose balduose.

spalvoti kistukiniai lizdai
Renkantis „Liregus“ elektros įrangą galima komponuoti skirtingas jungiklių klavišų ir rėmelių spalvas. Derinių iš 6 jungiklių bei lizdų plastiko spalvų ir 12 rėmelių spalvų gali būti įvairių ir daug.

Renkantis vietinių gamintojų produkciją interjere nereikia ieškoti kompromisų. Vietoje pagaminti gaminiai yra sandėlyje, jų nereikia užsakinėti ir laukti. Galimybės susiderinti jungiklius, kad klavišai būtų vienos spalvos, o rėmeliai – kitokios didelės: siūloma 6 plastiko spalvos ir 12 rėmelio spalvų. Šiuo metu populiariausios jungiklių formos kvadratinės, jos dera griežtų linijų minimalistiniuose interjeruose. „Liregus“ jungiklių kolekcijoje yra ALFA serijos jungiklių ir su suapvalintais kampais, kurie tinkami klasikinio stiliaus interjeruose.

Kokybiški „Liregus“ gaminami jungikliai ir  rėmeliai išskirtiniai ne tik dėl medžiagų ir dizaino, bet ir praktiški – gerai valosi, atsparūs trinčiai, blukimui, UV spinduliams.

SVARBU

Rinkdamiesi jungiklius atkreipkite dėmesį, iš kokio plastiko jie pagaminti: gaminiai iš kokybiško PC šiek tiek brangesni, tačiau tarnaus ilgiau, neišbluks ir neapsitrins.

Taip pat prieš pirkdami jungiklius apsispręskite, kaip juos derinsite – prie sienų, grindų, baldų, ar norite interjere juos pabrėžti ar paslėpti, kaip jie derės tarpusavyje ir t.t.

Grindu spalvos ir rozeciu bei jungikliu derinimas
Grindų spalvos ir rozečių bei jungiklių derinimas.

Pasirinkę patikusią seriją, patikrinkite, ar joje yra visi jums reikalingi instaliacijos gaminiai – jungiklių, kištukinių lizdų rėmeliai su reikiamu vietų skaičiumi, kaip juos galima montuoti – tik horizontaliai ar/ir vertikaliai, ar yra perjungikliai, termostatai, judesio davikliai, iš kokios medžiagos gaminami, kokią garantiją suteikia gamintojas.

Senos elektros instaliacijos keitimas ir saugumas

Keičiant elektros jungiklius ir rozetes senos statybos bute ar name, patikrinkite, ar išvedžioti kabeliai yra 2-jų (be įžeminimo laido) ar 3-jų gyslų (su įžeminimo laidu). Įžeminimas – elektros įrenginio pasyviųjų dalių sujungimas su įžeminimo įrenginiu. Anksčiau jis nebuvo privalomas, dabar būtinas, kad sugedus izoliacijai elektros srovė nutekėtų ne prisilietusio žmogaus kūnu, o įžeminimo laidu. Tai labai svarbus saugumo aspektas.

Senos statybos butuose ir namuose elektros kabeliai buvo naudojami su dviem aliuminio laidais, kištukiniai lizdai bei jungikliai be specialaus įžeminimo kontakto. Nauji, dažniausia variniai kabeliai turi tris laidus: fazinį (rudos spalvos), nulinį (mėlynos spalvos) ir įžeminimo (geltonai-žalios spalvos). Todėl galvojant apie saugumą verta pakeisti elektros kabelius, tuo pačiu pakeičiant jungiklius bei kištukinius lizdus. Deja, kabelių keitimas, jei jie pakloti sienose, po tinku, remonto reikalaujantis darbas, nes tenka frezuoti sienas. Todėl racionaliausia elektros kabelių keitimą derinti su buto renovacija.

Elektros įrangos montavimą reglamentuoja „Elektros įrenginių įrengimo bendrosios taisyklės“  bei ,„Žemos įtampos elektros įrenginių montavimo (A ir aukštesnės energinio naudingumo klasės pastatams)“ taisyklės. Jose nurodoma, kad: „Gyvenamosiose ir administracinėse patalpose paslėptosios instaliacijos laidai ir kabeliai turi būti montuojami instaliacijai skirtose zonose. Horizontaliųjų instaliacijos zonų plotis yra 30 cm, o vertikaliųjų – 20 cm. Horizontaliosios instaliacijos zonos prasideda 15 cm atstumu nuo lubų, bei 15 cm ir 90 cm (dažniausiai virtuvėse) atstumu nuo grindų. Vertikaliosios instaliacijos zonos prasideda 10 cm atstumu nuo langų, durų ir kitų angų kraštų ir 10 cm atstumu nuo patalpų kampų. Jungikliai, rozetės ir atšakos dėžutės turi būti įrengti instaliacijos zonose. Jungiklius rekomenduojama įrengti 105 cm arba 115 cm (kaip nurodo Elektros įrenginių įrengimo taisyklės – arčiau durų rankenos), o rozetes – 30 cm ir 115 cm atstumu nuo grindų (dažniausiai virtuvėse). Elektros mašinos, aparatai ir prietaisai, kurių vienetinė galia 2 kW ir didesnė, turi būti prijungti prie skirstomojo skydo atskira elektros grandine. Paslėptosios elektros instaliacijos vamzdžiai, kanalai ir lanksčios metalinės rankovės turi būti sandarūs. Elektros kabelius įrengti ventiliacijos kanaluose ir šachtose draudžiama. Ventiliacinius kanalus ir šachtas gali kirsti pavieniai laidai ir kabeliai, nutiesti plieniniuose vamzdžiuose. Tiesiant laidus ir kabelius virš kabamųjų lubų, reikia atsižvelgti į taisyklių nurodymus, taip pat į gyvenamųjų namų ir visuomeninės paskirties pastatų elektros įrenginiams keliamus reikalavimus“.

„Liregus“  kištukiniai lizdai turi įžeminimo laidų pajungimo kontaktus. Jungiklių, perjungiklių kontaktai yra iš sidarbro-nikelio lydinio, kas užtikrina ilgesnį gaminių tarnavimo laiką.  Šio gamintojo elektros instaliacijos prietaisų atrama gaminama iš korozijai atsparaus (cinkuoto Z275) metalo, ji tvirtinama medsraigčiais prie montavimo dėžutės, todėl įranga stabiliai įsitvirtina. Montuojant „Liregus“ jungiklius ir rozetes jų nereikia apversti, taip įtvirtinti daug patogiau.

UAB „Liregus“ turi kištukinių lizdų ir su įžeminimu, ir be jo, taip pat rozečių su apsauginėmis sklendėmis. Tai reiškia, kad skylutės, į kurias kišami prietaiso kontaktai, atsidaro tik vienu metu ir vienoda jėga spaudžiant abu kontaktus į rozetę. Jos neatsidaro vaikams bandant ką nors įkišti į vieną rozetės skylutę, todėl kištukiniai lizdai su užsklandomis labai populiarūs tarp mažų vaikų turinčių pirkėjų.  Apie tai turėtų pagalvoti ir naujus būstus įsirengiančios jaunos šeimos – kartais viena labai maža detalė reiškia labai daug, apie tokias detales mažai kas žino, o solidūs gamintojai – pagalvoja.

Patogūs ir elektros energiją taupantys jungikliai

Kiekvienoje „Liregus“ elektros instaliacijos serijoje yra apie dešimt ir daugiau gaminių – tokio pat dizaino ne tik jungikliai, kištukiniai lizdai, kištukiniai lizdai drėgnoms patalpoms, termostatai, bet ir kmpiuterių, telefonų, namų kino sistemų prijungimo lizdai, taip pat ir perjungėjai, šviesos reguliatoriai,  judesio davikliai.  Pastarieji užtikrina komfortą ir taupo elektros energiją.

Pagal tai, kiek elektros grandinių – paprasčiau šnekant, elektros prietaisų valdo jungiklis, jie skiriami į vienpolius, dvipolius ir tripolius.

Vienpolis jungiklis (vieno klavišo jungiklis) valdo vieną elektros grandinę. Vieno polio jungiklis išjungia ir įjungia elektros įrenginį (šviestuvą ar šviestuvų grupę) iš vienos vietos. Dažnai vieno klavišo jungiklis naudojamas elektros irenginių valdymui.

vieno ir dvieju klavisu jungiklis
Vienpolis  ir dvipolis – vieno ir dviejų klavišų jungikliai.

Dvipolis jungiklis (vieno, arba dviejų klavišų) valdo vieną arba dvi elektros grandines. Tai tarsi atskiri du vienpoliai jungikliai, sumontuoti  viename rėmelyje.

Trijų polių jungiklis (trigubas) leidžia valdyti tris elektros įrenginius ar jų grandines iš vienos vietos. Tai itin patogu dideliuose kambariuose.

triju klavisu jungiklis
Trijų klavišų jungikliu galima valdyti tris elektros prietaisus arba tris elektros grandines.

Itin patogūs yra jungikliai – perjungėjai, skirti šviestuvams ar kitiems prietaisams valdyti iš dviejų vietų. Pavyzdžiui, laiptų apačioje ir viršuje, kai apsišvietus laiptus ir jais užlipus galima užgesinti šviesą. Taip pat yra galimybė tarp dviejų jungiklių dar įterpti vieną ar daugiau kryžminių perjungiklių, kad būtų patogu valdyti elektros grandinę iš įvairių vietų. Perjungikliai gali būti vienpoliai arba dvipoliai, kryžminiai perjungikliai būna tik vienpoliai.

Per atstumą valdomi jungikliai

Jeigu namuose yra jungiklis, kuris labai nepatogioje vietoje arba, perstačius baldus jį uždengia baldas, galima įsirengti per atstumą veikiantį radijo bangomis valdomą jungiklį RJ-314.  Jis skirtas nuotoliniu būdu šviestuvams valdyti ir kt. Radijo bangomis valdomą jungiklį visai paprasta susimontuoti patiems, bet jis suderintas tik su Liregus Epsilon serijos elektros jungikliais.

per atstuma valdomi jungikliai
Šviesą šalia lovos galima uždengti nė nepriėjus prie lovos.

Pavyzdžiui, turime jungiklį, kuris yra nepatogioje vietoje. Vietoje jo sumontuojame radijo jungiklio imtuvą (DJ-01i), o kitoje vietoje ar ant baldo pritvirtiname radijo bangomis valdomą siųstuvą (DJ-01s). Dabar jau galime šviestuvą įjungti iš naujosios vietos siųstuvu. Radijo jungiklis atviroje erdvėje veikia iki 150 metrų atstumu, tačiau, priklausomai nuo namo konstrukcijų, atstumas gali mažėti. Mūriniame name vidutinis atstumasyra 30-40 metrų. Kaip montuoti radijo bangomis valdomą jungiklį rasite straipsnyje „Netinkamoje vietoje jungiklis? Ne bėda, išeitis yra“

Arba kita sitaucija: koridoriuje ar laiptinėje turite tik vieną jungiklį patalpos pradžioje. Tam, kad nereikėtų eiti atgal išjungti šviesos, galime sumontuoti papildomą jungiklį. Išmontuojame esamą paprastą jungiklį ir vietoje jo sumontuojame radijo jungiklio imtuvą (DJ-01 i). Virš šio imtuvo sumontuojame radijo bangų jungiklio siųstuvą (DJ-01 s). Norimoje naujoje vietoje pritvirtiname papildomą siųstuvą (DJ-01 s).

Kodėl jungikliai ir kištukiniai lizdai nėra nereikšmingas elementas, kaip dar daugelis gavoja? Argumentai paprasti: sertifikuoti, žinomi, patirtį turinčių gamintojų gaminiai ne tik saugūs  (prisiminkime nuo vaikų smalsumo apsaugotą kištukinį lizdą), bet ir universalūs dizaino ir naudojimo požiūriu, jų komplektą galima papildyti, praplėsti tokio pat dizaino gaminiais. Jungikliai ir rozetės saugiai įtvirtinami ir neįkaista, gaminami iš medžiagų, kurios po kelerių metų nenusitrina ir nepakeičia spalvos.

Žinoma, visada rinkoje bus pigesnių gaminių, bet ar verta taupyti saugumo ir kokybės sąskaita – atviras klausimas. Pigesni gaminiai dažniausiai palaiko iki 6-10 amperų srovę, o sertifikuoti gaminiai išlaiko 16 amperų, patikimi gamintojai paprastai turi keletą ar keliolika serijų vientiso dizaino jungiklių ir įvairių lizdų. Papildomų prietaisų prisireikia laikui einant, tuomet nebūtina keisti jų visų, užtenka papildyti, be to, rinkoje seniai dirbantys gamintojai nuolat papildo savo gaminių asortimentą. Ir nemenkas privalumas tas, jog pas vietinius gamintojus užsakyta produkcija pristatoma greitai, nesunku reikalui esant ją pakeisti, papildyti ir išspręsti bet kokią iškilusią problemą.

Parengta pagal UAB „Liregus“ informaciją, gamintojų nuotraukos

DALINTIS

KOMENTUOTI