Ekologiški dažai

1339
ekologiski dazai
Ekologiški dažai
5 (100%) 1

Mūsų aplinkoje yra gana daug cheminių medžiagų. Jų pasišalinimas trunka ilgai, todėl patalpas, kur praleidžiame daug laiko – svetaines, miegamuosius, vaikų kambarius, mokyklų klases, darželius verta dažyti dažais be kenksmingų priedų. Dažai sveikesnei aplinkai.

Daugeliui žinomas naujai išdažytų sienų kvapas. Kai kam jis netgi malonus, bet dažniausiai iki tol, kol patalpose netenka pabūti ilgiau. Paskui ima skaudėti galvą, gali net supykinti. Kvapus skleidžia lakieji organiniai junginiai, tirpikliai, plastifikatoriai, konservantai, kurių apstu sienų dažuose grindų dangoje, baldų medžiagose. Kai kurios toksiškos medžiagos yra bekvapės, jų neįmanoma užuosti, nepaisant to, jos nėra mažiau kenksmingos ir lygiai taip pat sklinda į aplinką, sukelia alergijas. Pavyzdžiui, pasirodė, kad net toks, atrodytų, visiškai necheminis gaminys kaip drėgnos servetėlės, alergizuoja vaikų odą. Taip yra dėl to, kad jos turi stabilizuojančių medžiagų.

Kryptis – toksiškų medžiagų atsisakymas

Cheminės medžiagos iš dažų garuoja iki 10-ies metų, nors ilgainiui tampa ne tokios agresyvios. Ne vienas patalpų oro kokybės tyrimas atskleidė, kad kvėpuojame kancerogeninių ir alergizuojančių medžiagų prisotintu oru. Kai kurių cheminių medžiagų kiekiai dažuose ribojami, bet dėl būtinų dažams savybių jos naudojamos.

„Jeigu sąvoką „ekologiškas produktas“ suprastume tiesiogine to žodžio prasme kaip natūralių medžiagų rinkinį, tai tokių dažų nėra. Tačiau yra mažiau kenksmingi, švaresni, labiau ekologiški dažai“, – sako Vokietijos gamintojo „Brillux GmbH&CO“ atstovas ir Dazau.lt vadovas Pranas Dienovagis.

Vokietijoje ir Europoje „Brillux“ žinoma kaip viena moderniausių dažus gaminančių įmonių, kuri stengiasi mažinti aplinkai ir žmogui kenksmingų medžiagų kiekį dažuose. Tokia kryptis ne atsitiktinė – šimtai tūkstančių vokiečių serga įvairiomis alergijomis ir kitomis aplinkos teršalų sukeltomis ligomis, kurios, beje, yra išsivysčiusių šalių rykštė, jau atkeliaujanti ir pas mus. „Brillux“ turi netgi atskirą dažų liniją alergiškiems žmonėms. Dažų asortimente yra ne viena serija turinti vokiškus ir  tarptautinius ekologinius ženklus. Plačiau apie šiuos dažus – „Ekologiškų dažų sudėtis ir žymėjimas“.

Europos komisijos (EK) sprendimu ekologiškiems patalpų vidaus ir išorės dažams bei lakams yra nustatyti kriterijai, taikomi suteikiant ES ekologinį ženklą. Ekologiškuose dažuose, jei įmanoma, draudžiamas įvairių cheminių medžiagų, kurios naudojamos dažų ir lakų receptūroje ir kurios nustatytos kaip pavojingos žmogaus sveikatai ir aplinkai, naudojimas. Arba kiek įmanoma ribojama jų koncentracija, jei jos būtinos siekiant užtikrinti tam tikras dažų savybes. Naudoti kenksmingą cheminę medžiagą produkte, kuriam suteikiamas ekologinis ženklas, išimtinai leidžiama tik tada, jei būtina siekiant išpildyti su eksploatacinėmis produkto savybėmis susijusius vartotojų lūkesčius arba įvykdyti būtiniausius produktui taikomus reikalavimus (pvz., dažų apsaugos) ir nėra taikomų bei išbandytų alternatyvų.

Suprantama, pagaminti dažus be cheminių medžiagų, konservantų ir stabilizatorių sudėtinga. Matyt todėl EK į dažų sudėties ribojimus žiūri atsargiai, ieškodama kompromiso tarp kenksmingumo lygio ir žmonių sveikatos. Tačiau visgi einama griežto ribojimo ar visiško kenksmingų medžiagų atsisakymo link – tiek dėl gamintojų, tiek dėl vartotojų. EK iš anksto paskelbė, kad nuo 2023 m. rugpjūčio 24 d. bus draudžiama pramoniniame ir profesionaliame sektoriuje naudoti diizocianatus. „Diizocianatai kaip cheminės sudedamosios dalys ES yra plačiai naudojami įvairioms paskirtims ir įvairiuose sektoriuose – putplasčių, sandariklių, dangų gamybai ir kt. Šios cheminės medžiagos dėl kvėpavimo takų ir odos jautrinančio poveikio darbuotojams gali sukelti profesinę ligą – astmą. ES kasmet priskaičiuojama apie 5000 astmos atvejų, kurie yra susiję su diizocianatų naudojimu profesinėje veikloje. Siekiant apsaugoti darbuotojų sveikatą ir sumažinti nepriimtinai didelį profesinės ligos skaičių, šias chemines medžiagas nuspręsta apriboti“, – sakoma EK REACH reglamento XVII priedo 74 įraše.

Matydami bendrą Europos kryptį, atsakingi gamintojai jau šiandien imasi gaminti dažus visiškai be kenksmingų priedų ar gerokai sumažindami jų kiekius. „Saugodami žmonių sveikatą tuo pačiu jie išsikovoja reputaciją ir vietą rinkoje, todėl europiniais ekologijos ženklais ir produktais pasitikėti tikrai galima“, – sako Dazau.lt vadovas.

Dažai be konservantų yra draugiškesni aplinkai ir žmonėms

Vienos iš kenksmingų medžiagų, kurių jau atsisakė „Brillux“, yra įvairios paskirties dažų konservantai, konservuojantys stabilizatoriai.

Kaip konservuojančios medžiagos dažuose įvairiais kiekiais dažniausiai naudojami izotiazolinono grupės vediniai, kurie turi labai platų veikimo spektrą: ilgina naudojimo laiką, neleidžia daugintis bakterijoms, grybeliams, pelėsiui. Taip pat dažuose naudojami spalvos stabilizatoriai, cinko oksidas ir kitos konservuojančios medžiagos. Tyrimai rodo, kad šios medžiagos garuodamos, kontaktuodamos su oda, sukelia tam tikrus poveikius – gali kauptis plaučiuose, odoje ir sukelti ligas. Atsižvelgiant į EK nustatytus ekologiškų dažų kriterijus, bendras izotiazolinono junginių kiekis bet kuriame dažų ar lako produkte turi neviršyti 0,050 proc. (500 ppm), išskyrus lauko medienos dažus ir lakus, kuriuose jis turi neviršyti 0,20 proc. Konservantinių stabilizatorių vertės neturi viršyti 0,030-0,050 proc., cinko oksido naudojimas leistas tik išimties tvarka.

„Brillux“ neseniai pristatė vandens pagrindo dispersinių vidaus dažų, grunto, glaisto ir klijų seriją Vita – (Vitalux 9000, Vitafill 9001, Vitabase 9002, Vitaglue 9003, Vitasmart 9004, Vitasense 9005, Vitashine 9006 ir Vitamix 9018), kuriuose ne tik kad nėra toksiškų cheminių medžiagų, bet ir visiškai nenaudojami sintetiniai konservantai ir stabilizatoriai.

Ekologiski-dazai-Brillux
Aplinkai ir žmonėms draugiškų Vita vidaus dažų serija be kenksmingų ir konservuojančių medžiagų. Vokiški dažai išbandyti pagal griežtus AgBB (statybos produktų poveikio sveikatai vertinimo komiteto) arba TÜV kriterijus.

Ne vienas žmogaus paklaus ar pagalvos, o ar gali būti tokie dažai atsparūs? Gal jie nusitrina perbraukus pirštu?

„Visai ne. Gamtoje yra galybė natūralių konservuojančių medžiagų. Tai įvairių augalų aliejai, ekstraktai, druska, mineralai, o jų derinių gali būti begalybė. Technologai suranda reikiamas medžiagas, mišinius, proporcijas ir panaudoja kaip konservantus dažų sudėtyje. Savaime aišku, tai yra įmonės komercinė paslaptis, saugoma po devyniais užraktais. Tokie priedai ne tik kad neskleidžia kenksmingų medžiagų, bet ir užtikrina didelį dažų atsparumą bei gerą dengiamumą“, – sako Dazau.lt vadovas.

ekologisku dazu tonavimas
Tonuojant ekologiškus dažus išgaunamos intensyviai natūralios spalvos, matiniai arba blizgūs paviršiai.

Natūralių dažų serijoje naudojami hidrosoliai – tai augalinių medžiagų garų distiliatai, kuomet šaldant išgaunamas aliejus ir vanduo, iš jų ekstrahuojami hidrosoliai ir eteriniai aliejai. Netgi specialios paskirties antipelėsiniai silikatiniai Brillux dažai yra su natūraliu, gamtoje randamu kalio silikato mineralu, kurio šarminė reakcija užkerta kelią pelėsių atsiradimui.

ekologiski dazai ir gruntas
Vitashine 9006 dažai be tirpiklių, plastifikatorių ir konservantų bei ekologiškas  pagrindo gruntas Vitabase 9002.

Brillux Vita serijos dažai gaminami jau anksčiau į gamybą įdiegtos Brillux ELF dažų linijos pagrindu. Skirtingai nuo įprastų dispersinių dažų, ELF dispersinių dažų sudėtyje nėra plastifikatorių, lakiųjų organinių junginių ir formaldehido bei izotiazolinono grupės medžiagų.

Vita serijos dažai dar švaresni, nes neturi ir kenksmingų konservantų, bet jų atsparumo ir dengiamumo klasės nenusileidžia tradiciniams dažams.

Draugiški aplinkai ir, svarbiausia, nekenksmingi sveikatai vidaus dažai turėtų būti privalomi vaikų darželiuose, mokyklose ir namų aplinkoje – ten, kur praleidžiame daug laiko, kur ilgai būnate jūs ir vaikai. Dažai tinka alergiškiems žmonėms.

Šiek tiek didesnė nei įprastinių dažų kaina neturėtų pralaimėti prieš sveikatos praradimus, nepaisant, kad jie galimi tik ateityje.

Parengta pagal „Brillux GmbH&CO“  ir Dazau.lt informaciją, gamintojo nuotraukos

DALINTIS

KOMENTUOTI